Kraska podał nowe dane. Znów ponad 500 ofiar, 27 tys. zakażonych. Wolne łóżka? "Nie mamy dużego buforu"

- Mamy 27 356 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 502 osoby zakażone COVID-19 - przekazał wiceminister Waldemar Kraska, dodając, że rośnie też liczba pacjentów w szpitalach rośnie. - Apeluję do osób, które chorują - jeśli mamy jakieś objawy, zgłośmy się do lekarza - mówił. Pełne dane dot. liczby zakażeń w poszczególnych regionach zostaną podane przez Ministerstwo Zdrowia o godzinie 10.30.

- Mamy 27356 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wydaje się, że ta stabilizacja zaczyna się już na stałe pokazywać w statystykach, bo to kolejny dzień, gdy tydzień do tygodnia liczba nowych przypadków nie rośnie - przekazał w czwartek rano w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Koronawirus. Znów ponad 500 ofiar, 27 tys. nowych zakażeń

- Niestety 502 osoby przegrały walkę z COVID-19 - przekazał w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Apeluję do osób, które nie zaszczepiły się na COVID-19. Ale apeluję też do osób, które chorują, bo zgłaszają się pacjenci zdecydowanie za późno, w 9., 10. dobie choroby. Jeżeli jesteśmy chorzy, mamy jakieś objawy, to zgłośmy się, nie czekajmy - dodał.

- Przybywa niestety pacjentów w naszych szpitalach, to jest teraz 21,5 tys. osób hospitalizowanych - wskazał. - Czy ten system da radę? - dopytywał prowadzący rozmowę. - Mamy przygotowanych prawie 29 tysięcy łóżek. To jest ten "kamyczek" dla osób, które się nie szczepią, one zabierają te łóżka innym osobom. Nie mamy takiego dużego buforu łóżek dla pacjentów z COVID-19, ale muszą być te łóżka przeznaczone, żeby ten pacjent mógł mieć pomoc - mówił Kraska.

Pytany o wariant omikron, powiedział: - On na pewno do Polski dotrze, mimo tych restrykcji, które wprowadziliśmy. To jest kwestia czasu, kiedy stwierdzimy w Polsce obecność tego wariantu. Trudno powiedzieć, jak on się będzie zachowywał.

Przypomnijmy: rząd nie wprowadził większych obostrzeń z wyjątkiem tzw. pakietu alertowego, zakłada on:

  • zakaz lotów do Polski z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe;
  • osoby powracające z wyżej wymienianych krajów zostają skierowane na obowiązkową kwarantannę, z której nie mogą zostać zwolnione przed upływem 14 dni;
  • podróżujący z krajów spoza strefy Schengen zostają objęci 14-dniową kwarantanną, z której zwolnieni mogą zostać najwcześniej po ośmiu dniach od przybycia negatywnym wynikiem testu PCR.
  • Limit 50 proc. maksymalnego obłożenia obowiązuje w: w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury, obiektach sportowych.
  • Ze 150 do 100 zmniejszono liczbę uczestników zgromadzeń, takich jak: wesela, dyskoteki, komunie,  spotkania.

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że odnotowano 29 064 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 570 chorych - najwięcej od początku IV fali. Odnotowano też największą od początku IV fali liczbę zgonów. Zmarło aż 570 chorych.

Więcej o: