Dwie próbki badane pod kątem wariantu omikron. Rzecznik MZ: Wyniki będą znane w ciągu 48 godzin

- Mamy 29 tysięcy zakażeń i 570 zgonów - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Z analiz resortu wynika, że za dwa tygodnie nastąpi szczyt hospitalizacji.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz w środę 1 grudnia wziął udział w konferencji prasowej przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. - Widzimy, że wzrost liczby zakażeń to niecałe 2,5 proc. w stosunku do środy z ubiegłego tygodnia. Dynamika tydzień do tygodnia spada, jest na poziomie 8 proc. Na Lubelszczyźnie i Podlasiu są spadki 21, proc., na Mazowszu spadek dynamiki o 5 proc. - powiedział rzecznik. 

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

W Polsce nie ma jeszcze wariantu omikron. Pod tym kątem badane są jednak dwie próbki

- Jesteśmy na przełomie czwartej fali, w apogeum, które trwa mniej więcej od zeszłego tygodnia. 2,5-proc. wzrost nowych zakażeń świadczy, że jesteśmy w okolicy szczytu. O tym też świadczy liczba zleconych testów, których wykonano 114 tysięcy w ciągu doby - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik następnie odniósł się do statystyk dotyczących ofiar śmiertelnych. Podkreślił, że należy je przedstawić z podziałem na osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi oraz osoby niezaszczepione. 

- Na 570 zgonów 427 to osoby niezaszczepione, czyli jest to w okolicach 75 proc. ogólnej liczby ofiar. 143 zaszczepione osoby zmarły, z czego 106 osób było dotkniętych wielochorobowością, czyli miały co najmniej dwie choroby przewlekłe. Średni wiek zmarłych z tej grupy osób to ponad 77 lat - wyjaśnił Andrusiewicz. 

Przeczytaj więcej informacji na temat epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. 

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjne Ministerstwo Zdrowia: 29 064 zakażeń koronawirusem. 570 ofiar śmiertelnych

- Śmierć dotyka głównie osób niezaszczepionych, a w przypadku zaszczepionych głównie są to osoby starsze z wielochorobowością. Apelujemy nie tylko o szczepienia, ale też szybsze zgłaszanie się po pomoc. Ostatniej doby wykonano 1 800 wyjazdów do pacjentów covidowych z czego 1 200 wyjazdów dotyczyło osób z obniżoną saturacją czyli w późnym stadium choroby - dodawał. Za dwa tygodnie przewidywane jest apogeum hospitalizacji.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że na razie nie ma potwierdzonego przypadku nowego wariantu ommikron. - Obecnie sekwencjonwane są dwie próbki od pacjentów zakażonych koronawirusem, gdzie podejrzewamy omikrona. Wyniki będą znane w ciągu 48 godzin. Czekamy na 100-proc. potwierdzenie przez ekspertów, bo w ostatnim czasie pojawiają się wykluczające się informacje - dodał rzecznik na pytania, czy osoby zakażone omikronem będą poddawane bardziej restrykcyjnym obostrzeniom. 

Koronawirus u dzieci. Eksperci ostrzegają przed wariantem Delta Prof. Kuchar: Covid-19 u dzieci. Dane dramatycznie niedoszacowane

Więcej o: