Niemcy przygotowują decyzję o obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Austria już ją podjęła

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by przedyskutować dalsze postępowanie w związku z pandemią COVID-19. Wiążące ustalenia nie zapadły, ale wskazano na konieczność przygotowania decyzji o obowiązku szczepień.

Po spotkaniu rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że "rząd federalny i kraje związkowe potwierdzają priorytetowy cel, jakim jest znaczne zwiększenie liczby szczepień; do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwe wykonanie do 30 mln pierwszych, drugich i dodatkowych szczepień". Dodał, że znacząco poszerzone zostanie grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Koronawirus w Niemczech. W planach obowiązek szczepień 

Steffen Seibert zapowiedział, że "w najbliższym czasie należy przygotować decyzję w sprawie ogólnego obowiązku szczepień". Na spotkaniu zdecydowano również o niezwłocznym utworzeniu nowej federalnej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień. Jak przekazał rzecznik, na czele tego zespołu stanie generał Carsten Breuer.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

W udzielonym po konferencji wywiadzie dla telewizji Bild Live przyszły kanclerz Olaf Scholz powiedział, że procedury legislacyjne powinny pozwalać każdemu posłowi na głosowanie w sprawie powszechnego obowiązku szczepień w zgodzie z własnym sumieniem. Kolejne spotkanie szefów rządów odbędzie się w czwartek.

Koronawirus w Austrii. Wprowadzono obowiązek szczepień

O 22 listopada w Austrii wprowadzono ogólnokrajowy lockdown, który potrwa co najmniej do 12 grudnia i może zostać przedłużony. Dodatkowo zapowiedziano, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg podkreślił podczas konferencji prasowej, że takie środki są konieczne, ponieważ "zbyt wielu wykazało niesolidarność" - informuje austriacki dziennik "Kronen Zeitung".

- To smutna, ale konieczna konsekwencja dramatycznego wzrostu liczby zakażeń w ostatnim czasie - oświadczyli Schallenberg, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein oraz szef władz Tyrolu Guenther Platter i burmistrz Wiednia Michael Ludwig podczas wspólnej konferencji w Pertisau am Achensee w Tyrolu.

Kanclerz podkreślił, że podjęte na początku listopada ostrzejsze środki, np. ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły COVID-19 wcześniej niż pół roku temu, "zwiększyły chęć do szczepień, ale w niewystarczającym stopniu".

Z powodu dramatycznej liczby zakażeń w wielu regionach o najmniejszym wskaźniku wyszczepienia oddziały OIOM są obłożone w maksymalnym stopniu. Zajęcia w szkołach nadal będą odbywać się stacjonarnie. W szkołach wszystkich poziomów noszenie maseczki w pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe. Pracownikom biur zalecana jest praca z domu.

Marzena Szulc/mszu/ akl/Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: