Omikron w Polsce? Turysta ze Śląska zakaził się koronawirusem na wycieczce do Afryki

Turysta z województwa śląskiego, który niedawno był na południu Afryki, zakaził się koronawirusem. Specjalistyczne badania mają wykazać, czy jego organizm został zaatakowany przez nowy wariant wirusa SARS-CoV-2.

O turyście, który wrócił do Polski z podróży na południe Afryki, informuje RMF24.pl. Z doniesień portalu wynika, że zgodnie z obowiązującymi procedurami po przekroczeniu granicy z mężczyzną skontaktował się sanepid. Okazało się, że ma on objawy choroby - skarżył się m.in. na ból głowy, ale początkowo sądził, że jest to spowodowane podróżą. Test na obecność koronawirusa pokazał jednak, że turysta się zakaził.

Czy organizm mężczyzny ze Śląska został zaatakowany nowym wariantem koronawirusa, tego jeszcze nie wiadomo. Próbki pobrane od turysty zostały skierowane do specjalistycznego laboratorium, którego pracownicy sprawdzą, czy do Polski dotarł omikron. Wyniki badania mają być znane pod koniec tygodnia. 

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Nowy wariant koronawirusa - omikron. Polska zaostrza niektóre obostrzenia

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który po raz pierwszy został odnotowany w RPA. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że stanowi on zagrożenie, ponieważ może oznaczać szybki wzrost zakażeń. Pierwsze przypadki zakażenia omikronem potwierdzono już m.in. w Niemczech i Czechach.

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Ze względu na rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa po świecie, polski rząd postanowił zaostrzyć niektóre z obostrzeń. 30 listopada uszczelnione zostały polskie granice - wprowadzono zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka - Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Co więcej, osoby wracające z tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę, wydłużono także kwarantannę dla osób wracających z krajów spoza strefy Schengen. 

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób w takich obiektach jak kina czy restauracje. Oto wytyczne, które opublikował rząd:

  • kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, wesołe miasteczka, baseny i aquaparki - 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
  • zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki - max. 100 osób (obecnie 150 osób).
  • wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) -max. 250 osób (obecnie 500 osób).
  • siłownie, kluby i centra fitness, hazard, kasyna, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy, galerie handlowe, domy i ośrodki kultury, pokoje zagadek, sale zabaw, biblioteki- 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Powyższe obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia włącznie. 

Kacper GajdaNie żyje młody lekarz psychiatrii. Tłumy pożegnały Kacpra Gajdę

Więcej o: