Andrzej Rozpłochowski trafił do szpitala. Działacz Solidarności walczy o życie z koronawirusem

Działacz Solidarności, Andrzej Rozpłochowski, walczy o życie w szpitalu. Jak ustalił "Dziennik Zachodni", opozycjonista czasów PRL zmaga się z zakażeniem koronawirusem. Jego stan jest bardzo poważny, mężczyzna został podpięty do respiratora.

Andrzej Rozpłochowski leży w katowickim szpitalu MSW, gdzie walczy o życie - donosi "Dziennik Zachodni". Mężczyzna miał trafić do placówki we wtorek 23 listopada. Przyjaciel Rozpłochowskiego Przemysław Miśkiewicz przekazał dziennikowi, że stan działacza został określony przez lekarzy jako bardzo poważny. 

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Andrzej Rozpłochowski walczy z koronawirusem w szpitalu. Miał się nie zaszczepić

- Andrzej w niedzielę wrócił z sanatorium, źle się czuł, miał problemy z oddychaniem - relacjonował dziennikowi przyjaciel Rozpłochowskiego. Dodał, że mężczyzna zbagatelizował ewentualność, iż może być zakażony koronawirusem

- W tamten poniedziałek zadzwonił do mnie i powiedział, że bardzo się źle czuje. Ma kłopoty z oddychaniem i bardzo wysoką gorączkę. Poradziłem mu, by wezwał pogotowie. Mówię mu: "Masz covida". Andrzej nie dopuszczał wtedy tej myśli do siebie. Jest publiczną tajemnicą, że jest, delikatnie to określając, sceptycznie nastawiony do szczepień przeciw COVID-19. W dwa dni później poddał się testowi. Wynik - pozytywny - powiedział "Super Expressowi" Eugeniusz Karasiński, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, działacz NSZZ Solidarność z Dąbrowy Górniczej. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozpłochowski trafił do szpitala. Początkowo jego stan był stabilny, jednak po kilku dniach uległ pogorszeniu. Przebywa pod respiratorem, a jego płuca są zajęte w ok. 80 proc. 

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Andrzej Rozpłochowski - legenda Solidarności lat 80.

Andrzej Rozpłochowski to jeden ze znanych działaczy opozycyjnych okresu PRL oraz jeden ze współtwórców śląskiej Solidarności. W sierpniu 1980 roku stanął na czele strajku w Hucie Katowice. Został internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie oskarżono go o antypaństwowe działania. 

W 1988 roku wyemigrował do USA - tam pracował w dużych przedsiębiorstwach, prowadził też własną działalność gospodarczą. Do Polski wrócił w 2010 roku. Kandydował do sejmiku śląskiego z ramienia PiS (bez powodzenia), a następnie był kandydatem Solidarnej Polski w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. W 2015 roku działacz został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, a dwa lata później - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Uniwersyteckie Centrum KlinicznieGdańsk. Oddział ratunkowy wstrzymuje przyjęcia bo brakuje łóżek covidowych

Więcej o: