MZ podaje dokładniejsze informacje o zgonach z powodu COVID-19. Nowy rodzaj danych

Spośród dziś zaraportowanych 526 ofiar śmiertelnych epidemii, 386 stanowią osoby niezaszczepione - podaje Ministerstwo Zdrowia. Wśród osób zaszczepionych zdecydowana większość miała choroby współistniejące.

19 074 nowych zakażeń i 526 ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek 30 listopada. To najwięcej ofiar od 29 kwietnia, kiedy w związku z koronawirusem zmarło 541 osób.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że spośród wszystkich zmarłych z powodu COVID-19 ujętych we wtorkowym raporcie, 386 było niezaszczepionych. Wśród 140 zmarłych zaszczepionych osób, 109 miało choroby współistniejące, a średnia ich wieku to 65 lat.

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Ponad 500 ofiar. Niedzielski: Mamy bardzo dobrą informację

Dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej podał we wtorek na antenie TVN24 minister zdrowia. - Dzisiaj mamy bardzo dobrą informację. Mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko pięcioprocentowy spadek - powiedział Adam Niedzielski w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24.

Adam NiedzielskiNiedzielski o "bardzo dobrej informacji". Politycy: Polską rządzą Mejzy

- Mamy pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy spadek zakażeń, co by oznaczało, że to apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń - mówił Adam Niedzielski w programie na żywo.

Koronawirus w Polsce. Duży wzrost liczby ofiar

- Prognozy, które mówiły, że apogeum będzie w połowie grudnia, kompletnie się zmieniają w obliczu nowej odmiany wirusa - kontynuował dalej Niedzielski. Minister zdrowia przyznał również, że eksperci na razie bardzo mało wiedzą o wariancie omikron i "ten znak zapytania jest poważny". Nie wiadomo na przykład, czy omikron jest bardziej zaraźliwy, czy odporny na dotychczasowe szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Adam Niedzielski, minister zdrowiaAdam Niedzielski: 19 100 zakażeń i około 500 ofiar. Nowe dane ministerstwa

- W tej chwili bardzo mało wiemy. To wymaga przeprowadzenia badań klinicznych i laboratoryjnych dotyczących tego, jaka jest charakterystyka, jakie są właściwości wirusa. Ryzyko jest na tyle poważne, że nie możemy sobie pozwolić nad tą informacją do porządku dziennego - mówił polityk o wariancie omikron.  - Stąd ta wczorajsza decyzja i wprowadzenie alertowych obostrzeń - dodał Adam Niedzielski. 

- Na razie zdecydowaliśmy, że osoby zaszczepione nie podlegają tym obostrzeniom. Na razie, bo jesteśmy w sytuacji, w której jest masa znaków zapytania. (...) Dajemy sobie dwa tygodnie na zbieranie informacji i na ścisłą obserwację. Oczywiście współpracujemy też na forum międzynarodowym, bo u nas ten wariant jeszcze nie został zidentyfikowany, więc samodzielnie nie możemy tych badań przeprowadzić, ale już niektóre kraje europejskie takie badania prowadzą, dlatego czekamy też na jakieś informacje z tej strony - powiedział minister zdrowia.

Więcej o: