Grecja będzie karała niektórych niezaszczepionych. Grzywna uderzy po kieszeni. Co w innych krajach?

Grecja to kolejny kraj w Europie i na świecie, który w stanowczy sposób chce zmobilizować swoich obywateli do przyjęcia szczepionki na COVID-19. Od połowy stycznia każda niezaszczepiona osoba powyżej 60. roku życia będzie musiała płacić comiesięczną finansową karę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorkowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 był pytany o to, dlaczego nie zostało wprowadzone prawo nakazujące sprawdzanie paszportów covidowych.

- Nie mamy podstawy prawnej do żądania takiego certyfikatu. Z drugiej strony jest wystarczająca przestrzeń, która mówi, że w przypadku, jeżeli mamy np. 50 proc. limit zapełnienia kina i on jest osiągany, to kolejne bilety powinny być sprzedawane wyłącznie za okazaniem paszportu. Jeżeli ten paszport nie jest okazany, to te bilety nie powinny być sprzedawane - stwierdził szef resortu.

Polityk zaznaczył także, że "na tę chwilę nie widzi potrzeby", by wszyscy obywatele byli poddani obowiązkowi szczepień.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Tymczasem Grecja ogłosiła we wtorek, że szczepienia dla osób w wieku 60 lat i starszych będą w tym kraju obowiązkowe. Każdy, kto znajduje się w tej grupie wiekowej i nie przyjmie szczepionki, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 100 euro.

Kara będzie nakładana na taką osobę co miesiąc, począwszy od 16 stycznia. Średnia wysokość emerytury w Grecji to 730 euro.

Jak podaje agencja Reuters, w pełni zaszczepionych jest 63 proc. z 11 milionów Greków. Wciąż szczepionki nie przyjęło ponad 500 tys. osób powyżej 60. roku życia.

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Obostrzenia dla niezaszczepionnych

Z kolei włoski rząd wydał w listopadzie dekret, wprowadzający szereg nowych restrykcji sanitarnych dotyczących głównie osób niezaszczepionych. Dekret będzie obowiązywał od 6 grudnia.

W praktyce oznacza to, że niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji, barów, siłowni, sal sportowych i na stadiony. Zakaz dotyczy również zgromadzeń i uroczystości publicznych, kin, teatrów, muzeów, dyskotek i hoteli. Obowiązek szczepień będzie obejmował wszystkich pracowników i współpracowników służby zdrowia, personel szkolny, policję i wojsko.

Zdjęcie ilustracyjneSzef Moderny o omikronie: Istniejące szczepionki mogą być mniej skuteczne

W Czechach od kilku dni osoby niezaszczepione nie mają dostępu do restauracji, kin, teatrów i hoteli. Nie dostaną się też do fryzjera, na basen czy na mecz. Dotąd mogły korzystać z tych miejsc na podstawie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Testy przestały być jednak uznawane jako certyfikat covidowy.

"Lockdown dla niezaszczepionych"

Podobne restrykcje wprowadzono na Słowacji. Osoby niezaszczepione nie wejdą tam, gdzie dotąd miały wstęp na podstawie negatywnego wyniku testu, na przykład do centrum handlowego. Niezaszczepieni, aby móc chodzić do pracy, będą musieli dwa razy w tygodniu testować się na obecność koronawirusa. Premier Eduard Heger nazwał nowe obostrzenia "lockdownem dla niezaszczepionych".

Austriacki kanclerz Alexander Schallenberg zapowiedział w listopadzie, że począwszy od 1 lutego, w kraju szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe. Szczegółowych rozwiązań jeszcze nie ma, ale szef rządu mówił, że obowiązek szczepień to odpowiedź na ogromną liczbę fake newsów na temat szczepionek i na działania antyszczepionkowców.

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Czy szczepionki chronią przed Omikronem? Lekarz: możliwe, że wystarczą

We Francji od połowy stycznia paszporty covidowe bez dawki przypominającej będą traciły ważność. W przypadku osób powyżej 65. roku życia stracą one ważność w połowie grudnia.

W Nowym Jorku wprowadzono obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 dla urzędników, nauczycieli, służby zdrowia, strażaków, policjantów oraz pracowników innych agencji miejskich. Obejmuje on łącznie 160 tysięcy osób. Pracownicy, którzy nie podporządkują się obowiązkowi szczepień, są odsyłani na bezpłatny urlop.

Więcej o: