Nowe obostrzenia. Ukazało się rozporządzenie z nowymi restrykcjami [LISTA]

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń obowiązujących od środy 1 grudnia. Większe restrykcje obejmą m.in. kościoły, obiekty sportowe czy kulturalne.

Wieczorem 29 listopada w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. Obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia. Na czym polegają nowe restrykcje?

Adam Niedzielski, minister zdrowiaAdam Niedzielski: 19 100 zakażeń i około 500 ofiar. Nowe dane ministerstwa

Nowe obostrzenia od 1 grudnia - lista

  • Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązuje zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe, które zostały uznane przez ECDC za państwa szczególnego ryzyka.
  • Osoby wracające z wyżej wymienionych państw będą podlegały obowiązkowej kwarantannie, wydłużonej do 14 dni. Podróżujący nie będą zwolnieni z izolacji nawet, jeśli wykonany test na koronawirusa da wynik ujemny.
  • Osoby wracające do Polski z krajów poza Schengen również objęte są wydłużoną do 14 dni kwarantanną. Zwolnienie z niej możliwe jest po ośmiu dniach od wykonania testu PCR, który da wynik negatywny. Test musi zostać zrobiony dopiero po przekroczeniu granicy.
  • Osoby w pełni zaszczepione, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to szczepień preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej - szczepionkami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca czy Johnson & Johnson.
  • Obowiązek odbycia kwarantanny nie będzie stosowany wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce (medycy - zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia i zaszczepieni bez kwarantanny. Lekarz: Nie rozumiem powodów

Limity w miejscach publicznych - mniej gości w restauracjach, kinach i centrach handlowych

  • Limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - obowiązuje w klubach i centrach fitness, na siłowniach, w muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Limit ten, jak się później okazało, obowiązuje także w sklepach i centrach handlowych.
  • W zgromadzeniach i uroczystościach, takich jak wesela, komunie, spotkania, dyskoteki, uczestniczyć może do maksymalnie 100 osób (wcześniej 150 osób).
  • Maksymalnie 50 proc. obłożenia mogą mieć hotele, lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne (kina, teatry, opery, filharmonie, ośrodki kultury), obiekty sportowe (baseny, aquaparki). Limit ten dotyczy też koncertów i uroczystości w kościołach.
  • Limit na wydarzenia sportowe organizowane poza obiektami sportowymi zostanie zmniejszony z 500 do 250 osób.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Więcej o: