"Dzisiaj mamy bardzo dobrą informację". Adam Niedzielski podał nowe dane o zakażeniach

Adam Niedzielski w porannym programie w TVN24 poinformował, jaka będzie statystyka zakażeń i zgonów we wtorek 30 listopada. Najbardziej szokująca w zapowiedziach jest wysoka liczba ofiar śmiertelnych.

- Dzisiaj mamy bardzo dobrą informację. Mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko pięcioprocentowy spadek  - powiedział Adam Niedzielski w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Minister zdrowia przekazał informacje z resortu na 30 listopada. Pełne dane zostaną przedstawione około 10:30. 

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Koronawirus w Polsce. Duży wzrost liczby ofiar

- Mamy pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy spadek zakażeń, co by oznaczało, że to apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń - mówił Adam Niedzielski w programie na żywo.

- Prognozy, które mówiły, że apogeum będzie w połowie grudnia, kompletnie się zmieniają w obliczu nowej odmiany wirusa - kontynuował dalej Niedzielski. Minister zdrowia przyznał również, że eksperci na razie bardzo mało wiedzą o wariancie omikron i "ten znak zapytania jest poważny". Nie wiadomo na przykład, czy omikron jest bardziej zaraźliwy, czy odporny na dotychczasowe szczepionki przeciwko koronawirusowi.

- W tej chwili bardzo mało wiemy. To wymaga przeprowadzenia badań klinicznych i laboratoryjnych dotyczących tego, jaka jest charakterystyka, jakie są właściwości wirusa. Ryzyko jest na tyle poważne, że nie możemy sobie pozwolić nad tą informacją do porządku dziennego - mówił polityk o wariancie omikron.  - Stąd ta wczorajsza decyzja i wprowadzenie alertowych obostrzeń - dodał Adam Niedzielski. 

- Na razie zdecydowaliśmy, że osoby zaszczepione nie podlegają tym obostrzeniom. Na razie, bo jesteśmy w sytuacji, w której jest masa znaków zapytania. (...) Dajemy sobie dwa tygodnie na zbieranie informacji i na ścisłą obserwację. Oczywiście współpracujemy też na forum międzynarodowym, bo u nas ten wariant jeszcze nie został zidentyfikowany, więc samodzielnie nie możemy tych badań przeprowadzić, ale już niektóre kraje europejskie takie badania prowadzą, dlatego czekamy też na jakieś informacje z tej strony - powiedział minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce (medycy - zdjęcie ilustracyjne) Nowe obostrzenia i zaszczepieni bez kwarantanny. Lekarz: Nie rozumiem powodów

Nowe obostrzenia od środy 1 grudnia - lista

  • Uszczelnienie granic - zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Kraje te zostały uznane przez ECDC za państwa szczególnego ryzyka.
  • Osoby wracające z tych siedmiu wymienionych wyżej krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, bez możliwości zwolnienia testem.
  • Zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen - kwarantanna zostaje wydłużona z 10 do 14 dni. Zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.
  • Osoby w pełni zaszczepione przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to szczepień preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej.
  • Zmiana limitów osób w miejscach publicznych i uczestniczących w wydarzeniach. Limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. - w gastronomi, hotelach, miejscach kultury (kinach, teatrach, operze, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury). Zmniejszenie limitów dotyczy też koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych.
  • Limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach zmniejszy się ze 150 do 100 osób. Chodzi o wesela, komunie i dyskoteki.
  • Wydarzenia sportowe organizowane poza obiektami sportowymi - limit widzów zmniejsza się z 500 do 250 osób.
  • W siłowniach, klubach czy muzeach może być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Przeczytaj więcej informacji na temat epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w Austrii Fala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Więcej o: