Prezydent Duda: Nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował, by podejść do sprawy "jak najrozsądniej" i ze szczepienia skorzystać.

W poniedziałek Andrzej Duda w Budapeszcie spotkał się z przywódcami państw V4 - prezydentem Węgier Janoszem Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny był prezydent Czech Milosz Zeman.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Na konferencji prasowej po spotkaniu trzej przywódcy zapytani zostali, czy wyobrażają sobie wprowadzenie w swoich krajach obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

Muszę państwu powiedzieć, że - znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności - nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia

- odparł prezydent Duda. "Dyskutowaliśmy dzisiaj na ten temat i efektem tej dyskusji jest nasze wspólne oświadczenie - ono pokazuje również pewnie realia" - dodał.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. Lekarka wyjaśnia, dlaczego warto

Andrzej Duda: Podejść do sprawy jak najrozsądniej

Prezydent zaapelował jednocześnie, aby się szczepić i podejść do sprawy "jak najrozsądniej, rozważając wszystkie za i przeciw, patrząc na to, jaka jest sytuacja". Jak zauważył, nie jest dla nikogo tajemnicą, że ponad 90 proc. osób, które wymagają hospitalizacji w związku z zachorowaniem na COVID-19 to osoby, które nie były szczepione.

Ci, którzy byli szczepieni, a zachorowali, przechodzą tę chorobę lekko, z niewielkimi symptomami lub zdarza się, że zupełnie bez symptomów

- podkreślił Duda. Jak wskazał, dla osób niezaszczepionych skutki choroby są bardzo poważne, a czasem wręcz tragiczne.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Węgier Janosz Ader poinformował, że rząd w tym kraju nie planuje, "przynajmniej krótkofalowo", wprowadzenia obowiązkowego szczepienia. "Jeśli stanowisko rządu się zmieni, na pewno państwo otrzymacie wiadomość" - dodał. Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powiedziała, że w jej kraju trwa debata polityczna na ten temat. Jednak - dodała - obecnie "nie ma jeszcze porozumienia".

autorzy: Sonia Otfinowska, Mikołaj Małecki

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Lekarze: Bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem zdrowia mieszkańcówLekarze: Bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem zdrowia mieszkańców

Więcej o: