Oświadczenie Naczelnej Rady Lekarskiej. "Bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem zdrowia mieszkańców"

"Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych są wyraźnym sygnałem, że dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju" - czytamy w oświadczeniu Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło apel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierowany do prezydenta, premiera, ministra zdrowia, marszałkini Sejmu i marszałka Senatu. W piśmie specjaliści zwrócili się o podjęcie prac nad aktami, które umożliwią weryfikację szczepień pracowników, a także ograniczą możliwość dostępu do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach osobom niezaszczepionym.

"Samorząd lekarski uważa, że niekorzystnie kształtująca się od dłuższego czasu sytuacja epidemiczna w kraju wymaga podjęcia stanowczych kroków, które według dostępnej obecnie wiedzy naukowej mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji tj. zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 oraz zabezpieczyć dostęp osób z innymi schorzeniami do opieki zdrowotnej. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych są wyraźnym sygnałem, że dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju" - podkreślono w oświadczeniu.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Minionej doby w Polsce potwierdzono 13 115 zakażeń koronawirusem. Zmarło 18 zakażonych. Za ozdrowieńców po zakażeniu uznano kolejne 23 232 osoby.

W ciągu doby wykonano 51 167 testów. Najwięcej pozytywnych wyników odnotowano w województwach mazowieckim - 2 749, śląskim - 1 458, małopolskim - 1 136 oraz dolnośląskim - 1 074. Najmniej z kolei w województwach podlaskim - 193 i świętokrzyskim - 182.

W szpitalach przebywa 20 521 chorych na COVID-19. W ciągu doby ta liczba zwiększyła się o 454 osoby. Do respiratorów podłączonych jest 1 820 chorych.

Od marca ubiegłego roku testy laboratoryjne wykazały 3 520 961 pozytywnych wyników. Od tamtej pory zmarło 83 55 osób z COVID-19.

Więcej o: