Czechy. Testy potwierdziły pierwsze zakażenie wariantem omikron

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa, omikronem - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

- Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk - powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Omikron w Czechach. Z zakażoną kobietą podróżowało osiem osób z Czech

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw COVID-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

W związku z pojawieniem się omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: