Pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7. Chodzi o wykrycie wariantu omikron

Wielka Brytania zwołała pilne spotkanie ministrów zdrowia G7 w poniedziałek w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikron. Brytyjskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej chce omówić kwestię sytuacji epidemicznej po tym, jak wykryto trzecią osobę zakażoną nowym wariantem COVID-19.

G7 to grupa siedmiu państw, które należą do grupy najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. Należą do niej: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przewodnictwo sprawuje obecnie Wielka Brytania, której rząd zdecydował się zwołać w poniedziałek pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa omikron - poinformował Sky News. Ministrowie zdrowia spotkają się, by omówić sytuację związaną z epidemią. 

Wielka Brytania. Wykryto trzecią w kraju infekcję wariantem omikron 

W sobotę brytyjski rząd ogłosił nowe zasady epidemiczne dotyczące wjazdu do Wielkiej Brytanii - od wtorku wszystkie wjeżdżające osoby będą musiały wykonać test PCR i przebywać w izolacji do czasu uzyskania wyniku. W sklepach, bankach, urzędach czy pojazdach transportu publicznego obowiązywać będzie natomiast nakaz noszenia maseczek

Nowe zasady bezpieczeństwa to odpowiedź na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. W niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała o wykryciu trzeciego zakażenia omikronem. Jak się okazało, zakażona osoba zdążyła już opuścić Wielką Brytanię i jest "związana z podróżami do południowej Afryki". Nie wiadomo, dokąd wybrała się ta osoba. 

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Epidemia koronawirusa. Wariant omikron zakwalifikowany jako niebezpieczny 

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch, trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o nowym wariancie koronawirusa podczas konferencji prasowej. Jak podkreślała, UE potrzebuje czasu na ocenę ryzyka w związku z pojawieniem się omikronu. 

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 nazwany omikronem został zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niebezpieczny i problematyczny. Oznacza to, że może on zwiększać transmisję koronawirusa lub w inny sposób negatywnie wpływać na epidemię COVID-19. Może również zmniejszać skuteczność diagnostyki, szczepionek i środków leczniczych przeciw chorobie. Omikron został wykryty na południu Afryki, a zakażenia odnotowuje się głównie u osób, które w ostatnich dniach wróciły z tych rejonów. 

Nowy wariant rozprzestrzenia się w dużym tempie. Został już zidentyfikowany w kilkunastu państwach na świecie, w tym w kilku europejskich. Wiele państw wprowadziło dodatkowe ograniczenia w przypadku podróży z Afryki, wstrzymało loty z tych regionów lub zupełnie zabroniły wpuszczania obcokrajowców do kraju (np. Japonia). 

Więcej o: