Pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7. Chodzi o wykrycie wariantu omikron

Wielka Brytania zwołała pilne spotkanie ministrów zdrowia G7 w poniedziałek w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikron. Brytyjskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej chce omówić kwestię sytuacji epidemicznej po tym, jak wykryto trzecią osobę zakażoną nowym wariantem COVID-19.

G7 to grupa siedmiu państw, które należą do grupy najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. Należą do niej: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przewodnictwo sprawuje obecnie Wielka Brytania, której rząd zdecydował się zwołać w poniedziałek pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa omikron - poinformował Sky News. Ministrowie zdrowia spotkają się, by omówić sytuację związaną z epidemią. 

Wielka Brytania. Wykryto trzecią w kraju infekcję wariantem omikron 

W sobotę brytyjski rząd ogłosił nowe zasady epidemiczne dotyczące wjazdu do Wielkiej Brytanii - od wtorku wszystkie wjeżdżające osoby będą musiały wykonać test PCR i przebywać w izolacji do czasu uzyskania wyniku. W sklepach, bankach, urzędach czy pojazdach transportu publicznego obowiązywać będzie natomiast nakaz noszenia maseczek

Nowe zasady bezpieczeństwa to odpowiedź na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. W niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała o wykryciu trzeciego zakażenia omikronem. Jak się okazało, zakażona osoba zdążyła już opuścić Wielką Brytanię i jest "związana z podróżami do południowej Afryki". Nie wiadomo, dokąd wybrała się ta osoba. 

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Akcja zatrzymania członków grupy handlującej narkotykamiCBŚP zatrzymało 16 osób za handel narkotykami. Wśród nich trzej policjanci

Epidemia koronawirusa. Wariant omikron zakwalifikowany jako niebezpieczny 

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch, trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o nowym wariancie koronawirusa podczas konferencji prasowej. Jak podkreślała, UE potrzebuje czasu na ocenę ryzyka w związku z pojawieniem się omikronu. 

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 nazwany omikronem został zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niebezpieczny i problematyczny. Oznacza to, że może on zwiększać transmisję koronawirusa lub w inny sposób negatywnie wpływać na epidemię COVID-19. Może również zmniejszać skuteczność diagnostyki, szczepionek i środków leczniczych przeciw chorobie. Omikron został wykryty na południu Afryki, a zakażenia odnotowuje się głównie u osób, które w ostatnich dniach wróciły z tych rejonów. 

Nowy wariant rozprzestrzenia się w dużym tempie. Został już zidentyfikowany w kilkunastu państwach na świecie, w tym w kilku europejskich. Wiele państw wprowadziło dodatkowe ograniczenia w przypadku podróży z Afryki, wstrzymało loty z tych regionów lub zupełnie zabroniły wpuszczania obcokrajowców do kraju (np. Japonia). 

Nowy wariant koronawirusaOmikron rozprzestrzenia się po świecie. Do których krajów już dotarł?

Więcej o: