"Lekkie objawy, ale inne. Zapaliła się lampka alarmowa". Lekarka z RPA o wykryciu wariantu omikron

- Poziom zaraźliwości wariantu omikron jest mniej więcej podobny do delty - stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę koronawirusa. Jej zdaniem nie ma powodu do alarmu z powodu tej mutacji.
Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Doktor Coetzee, prezeska stowarzyszenia lekarzy w Pretorii, której słowa publikuje w poniedziałek dziennik "La Repubblica", mówiła o okolicznościach odkrycia nowego wariantu koronawirusa. Jak stwierdziła,  przez 8 tygodni nie miała pacjentów z COVID-19. - W połowie listopada przyszedł 33-letni mężczyzna. Miał lekkie objawy, ale inne od tych, jakie widziałam do tej pory - powiedziała.

Więcej najnowszych informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lekarka z RPA o nowym wariancie koronawirusa. "Lekkie objawy, ale inne"

Postanowiłam zrobić test, bo mieliśmy do czynienia z infekcją wirusową. Po pozytywnym wyniku u czwartej osoby w jego rodzinie z tymi samymi lekkimi objawami włączyła mi się lampka alarmowa

- dodała lekarka z RPA. Jak wyjaśniła, te symptomy to zmęczenie, ból głowy, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie, czyli inne niż w przypadku delty. Jak dodała, zawiadomiła swoich kolegów, że dzieje się coś dziwnego i że nie jest to delta.

Nasi naukowcy natychmiast zbadali sekwencje wirusowe. W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie: to jest nowy wariant

- opowiedziała Angelique Coetzee. Podkreśliła, że do tej pory żadna osoba z wariantem omikron nie została hospitalizowana. - Nigdy nie wykryliśmy ciężkich skutków. Ciekawe jest to, że pacjenci z silnym bólem gardła mieli potem wszyscy negatywny wynik - zauważyła.

Lekarka wyraziła przypuszczenie, że w ciągu dwóch tygodni naukowcy powinni wyjaśnić przyczyny licznych mutacji wykrytych w omikronie. Poinformowała też: "objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i nie".

Pacjenci lekarki z RPA -  jak stwierdziła - czują się dobrze i wyzdrowieli w ciągu kilku dni. Angelique Coetzee zapytana, jakiej rady chciałaby udzielić, odparła: - Nie powinniście ulegać panice. Jeśli stwierdzicie te opisane objawy przez więcej niż dwa dni, zróbcie test. Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach.

*

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: