Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach. "Dezynfekcja i maseczki"

Radomski sanepid przypomina duszpasterzom o obowiązku przestrzegania obostrzeń w kościołach. Zwraca uwagę na podstawowe zasady sanitarne - m.in. zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk przed i po komunii świętej.

"Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to jak szybko poradzimy sobie z wirusem SARS-CoV-2" - pisze Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Radomski sanepid zwraca się do księży. Przypomina o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach

Radomski sanepid przypomniał księżom o obowiązku przestrzegania obostrzeń w kościołach. Chodzi m.in. o wywieszenie informacji o obowiązku zasłaniania ust i nosa w kościołach, salach i kancelariach parafialnych. Jest to obowiązek, który dotyczy wszystkich przestrzeni zamkniętych w Polsce - takie same zasady obowiązują m.in. w sklepach, szkołach, urzędach, przychodniach lekarskich itd.

Sanepid w swoim komunikacie przypomina, że "z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia" - podaje radioplus.pl. Sanepid zaleca również księżom, by dezynfekowali ręce przed i po komunii świętej.

Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Ministerstwo Zdrowia: 20 576 zakażeń koronawirusem i 51 ofiar śmiertelnych

28 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 576 nowych zakażeniach i 51 ofiarach śmiertelnych. W ubiegłym tygodniu (w niedzielę 21 listopada) w ciągu doby wykryto 18 883 nowe zakażenia, 41 osób zmarło.

Pociąg (zdjęcie ilustracyjne)Częstochowa. Sanepid szuka pasażerów pociągu i tramwaju

Obecnie w szpitalach przebywa 20 067 osób zakażonych koronawirusem, z czego 1 816 jest podłączonych do respiratora. Objętych kwarantanną jest 684 516 osób. Od początku wybuchu epidemii koronawirusem zakaziło się 3 507 828 osób, z czego 83 037 zmarło, a 3 000 312 pacjentów zostało uznanych za ozdrowieńców.

Więcej o: