Omikron. Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa mogły dotrzeć do Niemiec i Czech

Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie dotarł już do naszych sąsiadów - Niemiec i Czech. W obu przypadkach chodzi o osoby, które wróciły do domów z południowej Afryki. Oba kraje oczekują na ostateczne wyniki testów.
Zobacz wideo Jak zachęcić do szczepień? Mucha: Wachlarz możliwości jest szeroki

Nowy wariant koronawirusa, Omikron, prawdopodobnie jest już w Niemczech - informuje minister do spraw społecznych i zdrowia niemieckiego kraju związkowego Hesja, Kai Klose. W Hesji leży Frankfurt nad Menem, gdzie mieści się jedno z największych lotnisk w Europie.

Minister napisał na Twitterze, że u osoby powracającej z RPA znaleziono kilka mutacji typowych dla Omikrona. "Osoba ta została odizolowana w domu. Szczegółowe badania są w toku" - napisał Kai Klose. Byłby to pierwszy przypadek wykrycia tego wariantu koronawirusa w Niemczech.

Podróżna z Namibii jest w izolacji

Pierwszy przypadek Omikrona pojawił się też prawdopodobnie w Czechach, u mieszkanki Liberca. Ustępujący premier Andrej Babisz poinformował, że przebywała ona w Namibii i wracała do Czech z międzylądowaniami w RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Czekamy na wynik sekwencjonowania próbki, który będzie jutro. Kobieta jest w izolacji. Docieramy do osób, z którymi miała kontakt - przekazał szef czeskiego rządu. Jak dodał, zakażona była wcześniej zaszczepiona i przechodzi chorobę w łagodny sposób.

Od dziś w Czechach obowiązują dodatkowe ograniczenia dla osób wracających z ośmiu państw w południowej Afryce. Wstęp na terytorium państwa mają tylko obywatele Republiki Czeskiej oraz obywatele pozostałych państw Unii Europejskiej z zarejestrowanym pobytem w Czechach. Obowiązuje ich kwarantanna i przeprowadzany trzykrotnie test na obecność koronawirusa.

Ministerstwo spraw zagranicznych wraz z resortem zdrowia zalecają, by w związku z nową, uznawaną za niebezpieczną mutacją koronawirusa, nie podróżować do krajów na południu Afryki.

Kolejne kraje zamykają się przed południową Afryką

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegło, że Omikron stanowi duże ryzyko dla Europy. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Według danych WHO, na świecie odnotowano do tej pory około stu przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Według mediów dotarł on już także do Izraela, Hongkongu i Belgii.

Kolejne kraje nakładają ograniczenia na podróżowanie do i z RPA oraz państw sąsiednich. Decyzję o wstrzymaniu lotów podjęły Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Arabia Saudyjska, Brazylia, Wielka Brytania, Australia i niektóre kraje UE. 

W Amsterdamie, jeszcze przed wprowadzeniem zakazu w Holandii, odizolowano zakażonych koronawirusem 61 pasażerów z dwóch samolotów, które przyleciały wczoraj z RPA. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy jest wśród nich osoba zakażona wariantem Omikron.

Więcej o: