Unia Europejska chce całkowitego zakazu lotów z RPA. Eksperci: Jest już za późno

Unia Europejska zaproponowała, by wstrzymać loty m.in. z Republiki Południowej Afryki. To właśnie tam wykryto nowy, prawdopodobnie znacznie bardziej agresywny wariant koronawirusa. Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać roznoszenie się patogenu po świecie.

Na wieść o wykryciu nowego wariantu koronawirusa Komisja Europejska zaproponowała, aby zawiesić wszystkie loty z Republiki Południowej Afryki. Bruksela poinformowała później, że kraje Wspólnoty zgodziły się na razie na natychmiastowe restrykcje - testy, kwarantannę i śledzenie "osób z kontaktu". Restrykcje poza RPA dotyczą także kilku innych krajów z regionu - Botswany, Eswatini (daw. Swaziland), Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. 

O wprowadzeniu zakazu już zdecydowały poszczególne europejskie kraje, m.in. Wielka Brytania, Czechy, Austria i Holandia.

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu około 600 osób, które przyleciały z RPA, przez kilka godzin czekały na testowanie na lotnisku w Amsterdamie. Jak podaje Reuters, wśród podróżnych wykryto około 85 zakażeń. Wszystkie te osoby zostaną umieszczone w izolacji. Obecnie trwa sprawdzanie, czy są one zakażone wariantem Omikron. 

Po tym, jak całkowity zakaz podróży wprowadziła Wielka Brytania, minister zdrowia RPA stwierdził, że przepisy te są niezgodne z normami i standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Władze kraju uważają, że restrykcje są "drakońskie". Epidemiolodzy z RPA przekonują, że inne kraje powinny pomóc RPA, zamiast ją izolować.

Niedzielski wydał dyspozycję GIS

"Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa" - poinformował z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski.

Również Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie osób z RPA, ale także z siedmiu innych krajów na południu Afryki, gdzie jest bardzo prawdopodobne, że patogen również już trafił.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Eksperci: Jest już za późno

Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać rozchodzenie się nowego wariantu wirusa. Jest on już obecny między innymi w Izraelu i w Belgii, a władze sanitarne Unii Europejskiej twierdzą, że wkrótce będzie w całej Europie.

Światowa Organizacja Zdrowia na specjalnym, pilnym posiedzeniu zaklasyfikowała nowy patogen jako groźny. Dokładne skutki działania wariantu nazwanego Omnikronem nie są jeszcze znane. Przypuszcza się jednak, że jest on znacznie groźniejszy od wariantu Delta. Badania prowadzą naukowcy z kilku ośrodków na świecie.

Zobacz wideo Jak zachęcić do szczepień? Mucha: Wachlarz możliwości jest szeroki
Więcej o: