Niderlandy od niedzieli zaostrzają restrykcje. Premier: Nie mamy wyjścia

Premier Niderlandów Mark Rutte zarządził wprowadzenie ostrzejszych restrykcji antycovidowych. Kolejny, częściowy lockdown to efekt niepokojącego wzrostu liczby zakażeń w kraju, która przekracza 20 tysięcy przypadków dziennie. - Nowe zasady wzbudzą frustrację, ale nie mamy wyjścia - powiedział szef rządu.

Liczba zakażonych koronawirusem w Niderlandach drastycznie rośnie, pomimo zaszczepienia się przez 85 proc. populacji i ponownego wprowadzenia części restrykcji już na początku miesiąca. Obecnie bary i restauracje mogą działać do godz. 20. Częściowy lockdown nie pomógł, a władza zdecydowała się sięgnąć po mocniejsze środki.

Nowe zasady wzbudzą frustrację, ale nie mamy wyjścia

 - powiedział premier Mark Rutte i poinformował, że od najbliższej niedzieli (28 listopada) utrzymane zostaną wszystkie wcześniejsze obostrzenia oraz dojdą kolejne.

Ekspert o skali pandemii w Polsce: Zakażeń jest 100 tys., nie 20 tysięcy na dobęEkspert o skali pandemii: Zakażeń jest 100 tys., nie 20 tysięcy na dobę

Lockdown od najbliższej niedzieli 

Przedsiębiorstwa nieświadczące usług pierwszej potrzeby będą mogły być otwarte między godzinami 5:00 a 17:00. Wieczorem i w nocy nie będą działały restauracje, bary i większość sklepów. Uczniowie szkół drugiego stopnia, czyli w wieku 12 lat lub starsi, będą uczyli się w maseczkach. Rząd nalega także, by każdy, kto ma taką możliwość, pracował zdalnie i nie planował wakacji. W zakładach pracy będą musiały być przestrzegane zasady dystansu społecznego. Maseczki należy nosić we wszystkich miejscach publicznych.

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

Ponad 20 tys. zachorowań dziennie

W kraju, zamieszkałym przez nieco ponad 17 mln mieszkańców, notuje się powyżej 20 tys. zakażeń dziennie. W ostatnią środę padł najwyższy wynik - wykryto 23 789 zakażeń, najwięcej od początku pandemii. Nowe zakażenia pochodzą w dużej mierze od niezaszczepionych uczniów. Władze obawiają się przeciążenia służby zdrowia i nakazały odwołanie zabiegów, które można przełożyć. Część pacjentów covidowych leczona jest w Niemczech.

Władze szykują się na zamieszki

W związku z zapowiedzią nowych obostrzeń niderlandzkie służby przygotowują się na kolejne zamieszki prowokowane przez przeciwników ograniczeń sanitarnych. W zeszły piątek rządowy pomysł zakazania dostępu do przestrzeni publicznych osobom niezaszczepionych wywołał zamieszki w Rotterdamie i Hadze.

Virus Outbreak NetherlandsProtest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

W piątek minister zdrowia Hugo de Jonge ogłosił też zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Powodem jest nowy wariant Covid-19, który rozprzestrzenia się w sześciu krajach afrykańskich, a któremu WHO nadała nazwę Omikron.

Więcej o: