Merck: Tabletka przeciw COVID-19 mniej skuteczna niż sądzono

Koncern farmaceutyczny Merck poinformował w piątek, że według zaktualizowanych danych pigułka przeciwko COVID-19 jest mniej skuteczna niż wcześniej zgłoszono. Molnupiravir miał być stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby u dorosłych.

Okazało się, że po zbadaniu ponad 1400 osób dorosłych molnupiravir zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub śmierci pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym COVID-19 o 30 procent. W ubiegłym miesiącu Merck informował, że na podstawie danych od 775 pacjentów badanie wykazało ok. 50-procentową skuteczność.

W piątkowym oświadczeniu koncern farmaceutyczny napisał, że analiza pośrednia i dodatkowe badania w dalszym ciągu "utrzymują skuteczność i ogólnie korzystną ocenę stosunku korzyści do ryzyka stosowania molnupiraviru w leczeniu łagodnego i umiarkowanego stopnia COVID-19 u osób dorosłych obciążonych wysokim ryzykiem postępu choroby". Dodano, że udostępniono Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowane dane dotyczące skuteczności molnupiraviru.

Pandemia koronawirusa. Oddział covidowy szpitala MSWiA. Warszawa, 4 listopada 2021 Lek na COVID-19. Molnupiravir będzie dostępny w Polsce w połowie grudnia?

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

FDA ma omówić w przyszłym tygodniu kwestię skuteczności pigułki

Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili 11 października do FDA z wnioskiem o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby COVID-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Komitet doradczy FDA ma omówić w przyszłym tygodniu kwestię skuteczności pigułki przeciwko COVID-19. Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: