B.1.1.529 - nowy wariant koronawirusa już w Europie. Państwa zawieszają loty do Afryki

W Belgii wykryto pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa - B.1.1.529. To pierwszy zidentyfikowany przypadek w Europie. Ze względu na nowy wariant kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki. Po Wielkiej Brytanii decyzje takie podjęły m.in. rządy Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Danii i Filipin.

Nowy wariant koronawirusa dotarł już do Europy. W piątek poinformowano o pierwszym przypadku nowego wariantu B.1.1.529 w Belgii. Zakażenie stwierdzono u młodej kobiety, która wróciła z Egiptu 11 listopada. Pierwsze objawy zakażenia wystąpiły u niej 22 listopada. Informację na ten temat przekazał na Twitterze  wirusolog Marc Van Ranst.

Chora nie była szczepiona na COVID-19. Nie przeszła też zarażenia koronawirusem. Podczas zakażenia wystąpiły u niej ciężkie objawy grypopodobne. Jak podkreślił minister zdrowia Belgii na razie "nie ma powodów do paniki".

Zalecana jest ostrożność i przeprowadzenie naukowej analizy. To podejrzany wariant, ale nie wiemy, czy jest bardzo niebezpieczny

- zaznaczył Frank Vandenbroucke, szef belgijskiego resortu zdrowia.

Epidemia koronawirusa B.1.1.529 - co wiemy o nowym wariancie koronawirusa?

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

Jak podaje PAP, kolejne państwa zawieszają w piątek loty z południa Afryki ze względu na nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Po Wielkiej Brytanii decyzje takie podjęły rządy Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie.

Szef Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) Zurab Pololikaszwili powiedział agencji Reutera, że wszystkie państwa, a zwłaszcza europejskie, powinny jeszcze w piątek podjąć decyzje o restrykcjach związanych z pojawieniem się nowego wariantu wirusa.

"Moja rekomendacja jest taka, że należy podjąć decyzję dziś, a nie za tydzień, ponieważ jeśli (wariant wirusa) będzie nadal się rozprzestrzeniał, tak jak się tego spodziewamy, to wkrótce będzie za późno i wprowadzanie restrykcji nie będzie miało sensu" - oznajmił Pololikaszwili, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 odkryto w Botswanie. Jak podawały w czwartek wieczorem brytyjskie media, na całym świecie potwierdzono dotychczas tylko 59 przypadków wariantu B.1.1.529 - głównie w RPA, Botswanie i Hongkongu. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia spotkają się w piątek, aby ocenić wariant, który w środę został sklasyfikowany jako wariant pod obserwacją. Jeśli zostanie podniesiony do rangi wariantu niepokojącego, może otrzymać nazwę z greckiego alfabetu. 

Więcej o: