Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży są bezpieczne. Wyniki nowych badań

Przeprowadzone w Anglii badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży są bezpieczne. Wskazują na to najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwo Zdrowia (HSA).

Z ustaleń brytyjskich wynika, że ryzyko poronienia, jak i urodzenia wcześniaka wśród kobiet zaszczepionych, jest takie samo, jak u tych, które nie poddały się szczepieniom. Oznacza to, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie grozi powikłaniami i kobiety oczekujące dziecka nie mają się czego obawiać. Jednocześnie zaszczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem tej choroby w razie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Takie przypadki często są ostatnio raportowane w Europie, w tym również w Polsce, jak i w USA.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Szczepienie przeciw COVID-19 a ciąża. Co mówią badania?

BBC News informuje, że w badaniach opublikowanych przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (HSA) uczestniczyły kobiety w ciąży, którym podawano szczepionkę Pfizera lub Moderny. Druga dawka była stosowana po upływie ośmiu tygodni. Z obserwacji wynika, że między styczniem i sierpniem 2021 r. do poronień doszło u 3,35 kobiet w ciąży na 1000 tych, które były zaszczepione. Wśród niezaszczepionych takie przypadki stwierdzono u 3,6 kobiet w ciąży na 1000.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat. "Będę namawiała wszystkich rodziców"

Badano też, jak często rodzą się dzieci z niską masą urodzeniową. W przypadku kobiet zaszczepionych zdarzało się to u 5,28 proc. z nich, a wśród niezaszczepionych - u 5,36 proc. Jeśli chodzi o przedwczesne porody, dochodziło do nich u 6,51 proc. kobiet zaszczepionych i 5,99 proc. niezaszczepionych.

"Każda kobieta w ciąży, która się jeszcze nie zaszczepiła, może bez obaw poddać się szczepieniu, by uchronić się przed poważnymi skutkami zakażenia COVID-19" - przekonuje w oświadczeniu HSA.

Autor: Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Poseł PiS Jerzy MaternaPoseł PiS Jerzy Materna: COVID zabrał moją żonę

Więcej o: