Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat. Prof. Marczyńska: Będę namawiała wszystkich rodziców

- Będę namawiała wszystkich rodziców do zaszczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przyznała, że szczepionka może w znaczący sposób ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne i ochronić dzieci zakażające się SARS-CoV-2 przed ewentualną hospitalizacją.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek zatwierdzenie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Agencja uznała, że korzyści ze stosowania tego preparatu przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Kiedy szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat? Jest możliwy termin

U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty, opracowanej przez BioNTech i Pfizer, będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

- Kiedy ta szczepionka będzie w Polsce? Spodziewamy się, że pod koniec grudnia. Na początku będzie jej niewiele. Jest więc nadzieja na duże zainteresowanie, gdyż będzie to w pierwszym okresie towar reglamentowany - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przyznała, że lekarki z nią pracujące z utęsknieniem czekają na możliwość zaszczepienia swoich dzieci. Rodzice pacjentów, których leczy, są w tej sprawie podzieleni.

- Część ludzi chce szczepić dzieci, bo jest już bardzo mocno zmęczona kolejnymi kwarantannami szkolnymi. Bo będzie rzeczywiście tak, że dzieci zaszczepione zostaną z obowiązku kwarantanny zwolnione - wskazała prof. Marczyńska.

Pytana o skuteczność tej szczepionki wskazała, że producenci wskazują na 90-procentową skuteczność w zakresie zapobiegania objawowemu przebiegowi COVID-19.

- Będę namawiała każdego rodzica do zaszczepienia dziecka. Pozwoli to ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne, ale i być może w końcu pozwoli przeciąć łańcuch zakażeń. Tu jeszcze rodzice powinni zaszczepić się w większym procencie. Każda kolejna zaszczepiona osoba w populacji przyspiesza jednak koniec tej pandemii. Szczepionka ochroni dzieci przed hospitalizacją z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. A rzeczywiście w tej fali objawowych zakażeń wśród dzieci, którym trzeba udzielić pomocy w szpitalu, jest zdecydowanie więcej niż wcześniej" - wskazała prof. Marczyńska. 

Autor: Tomasz Więcławski (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: