"Szczepionki dały fałszywe poczucie bezpieczeństwa". WHO ogłasza epicentrum pandemii

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę, że jego zdaniem ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach "fałszywe poczucie bezpieczeństwa". Zaznaczył, że "Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii Covid-19".

- Obawiamy się w wielu krajach i społecznościach fałszywego poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że szczepionki zakończyły pandemię i że zaszczepieni ludzie nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności - powiedział Tedros.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli społeczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Tedros zaznaczył, że w zeszłym tygodniu ponad 60 proc. wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu Covid-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Dodał, że szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

Zobacz wideo

WHO: Wirus nadal będzie intensywnie się przenosić

- Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie. Nawet biorąc pod uwagę odrodzenie się pandemii i przeciążenie służby zdrowia w niektórych krajach - podkreślił z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

Epidemia koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)"Gdybym wierzył w pandemię...". 66-latek zostawił list przed śmiercią

- A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie przenosić się - dodał.

Główna naukowczyni WHO Soumya Swaminathan, zapytana o nowe zalecenie Unii Europejskiej, dotyczące dawek przypominających dla osób powyżej 40. roku życia, powiedziała, że priorytetem powinno pozostać zaszczepienie w pierwszej kolejności wszystkich dorosłych i najbardziej narażonych grup. - Skupmy się na grupach nieszczepionych i wysokiego ryzyka - zaapelowała.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: