Rada Medyczna zaleca nowe obostrzenia. Jest treść rekomendacji dla rządu

Rada Medyczna zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada Medyczna w swoim stanowisku rekomenduje jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione. Rada zaleca też przestrzeganie zasad sanitarnych - dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Będą nowe obostrzenia? Są wytyczne Rady Medycznej

Eksperci Rady zalecili ponadto egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących.

Stanowisko, którego treść teraz poznajemy, wydano 22 listopada br. Zalecenia - jak w nim wskazano - mają na celu ochronę życia osób niezaszczepionych i zdrowia pozostałych oraz uniknięcie paraliżu gospodarki i życia społecznego.

Zalecono też: ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, w których liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym jest główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban. W skład wchodzi również piętnastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii, zdrowia publicznego. Analizuje i ocenia bieżącą sytuację w kraju, proponuje działania i opiniuje niektóre akty prawne. 

Przypomnijmy: w środę 24 listopada poinformowano o 28 380 nowych przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 minionej doby zmarło 460 osób. Najwięcej odnotowano ich w województwie mazowieckim i śląskim oraz wielkopolskim.

*

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, ktl/ mhr, PAP, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: