Koronawirus. ECDC zaleca przypominające szczepienie przeciw COVID-19 wszystkim dorosłym

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw COVID-19 przez wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności przez osoby w wieku powyżej 40 lat - poinformowała szefowa tej unijnej agendy Andrea Ammon.
Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

ECDC zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 przez wszystkich dorosłych. Powinny one zostać podane co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu - powiedziała Ammon w środę 24 listopada.

Belgia. Zamieszki podczas protestu przeciw wprowadzeniu obostrzeń. Policja użyła armatek wodnychBelgia. Zamieszki podczas protestu, doszło do starć z policją [ZDJĘCIA]

Pandemia koronawirusa. ECDC zaleca przyjęcie szczepionki wszystkim dorosłym

- Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej - przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.

Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum wystawienniczego w Lublinie, 22 kwietnia 2021Prof. Gut: Czwarta fala będzie miała charakter pełzający

Zalecenia ECDC ws. szczepionek przeciw COVID-19

Oczekuje się, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych - pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników.

Środowe zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji - zauważa agencja Reutera.

We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych. (PAP)

kjm/ akl/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: