Niemcy. Zarzuty dla teologa, który podawał się za lekarza i szczepił ludzi przeciw COVID-19

Teolog podawał się za lekarza i pracował w dwóch punktach szczepień przeciwko koronawirusowi w Górnej Bawarii. Miał sam podać 306 szczepień, a 1144 zlecić w lutym i marcu tego roku. Niemiecka prokuratura postawiła mu zarzuty - pisze we wtorek tygodnik "Spiegel".
Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Prokuratura oskarża teologa m.in. o niebezpieczne uszkodzenie ciała, fałszowanie dokumentów i oszustwo. Jak dotąd nie odnotowano żadnych powikłań zdrowotnych u osób zaszczepionych, mogło jednak dojść do przestępstwa uszkodzenia ciała, "ponieważ oskarżony nie posiada koniecznych kwalifikacji lekarskich, a wymagana zgoda szczepionych została wyłudzona podstępem" - relacjonuje "Spiegel".

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Niemcy. Teolog podrobił pozwolenie na wykonywanie zawodu lekarza 

Rzecznik prokuratury oświadczył, że motywy, jakimi kierował się teolog, nie są znane. Oskarżony do tej nie odniósł się do zarzutów. Przyznał się jedynie do sfałszowania licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Jeśli zostanie skazany, może mu grozić kara więzienia - podała prokuratura.

Teolog zgłosił się do punktów szczepień w Rosenheim i Karlsfeld (powiat Dachau) z podrobionym pozwoleniem na wykonywanie zawodu lekarza i podjął tam pracę. W powiecie Rosenheim brał również udział w akcjach mobilnych szczepień w domach seniora i domach opieki - pisze "Spiegel".

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Koronawirus w Niemczech. Niemal 67 tysięcy nowych zakażeń

Instytut Roberta Kocha poinformował w środę, że w ciągu minionej doby odnotowano w Niemczech 66 884 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Tydzień temu było 52 826 zakażeń. W niektórych krajach związkowych dochodzi do przeciążenia oddziałów intensywnej terapii.

Ponadto, jak podaje RKI, po raz pierwszy od początku pandemii ogólnokrajowa siedmiodniowa zapadalność (liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia) wzrosła powyżej 400 i wynosi obecnie 404,5. Dla porównania, dzień wcześniej wartość ta wyniosła 399,8, a tydzień temu 319,5 (miesiąc temu 106,3). W całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 335 zgonów związanych z koronawirusem. Tydzień temu zmarły 294 ofiary wirusa.

Na południu i wschodzie Niemiec nadal odnotowuje się bardzo wysoką liczbę zakażeń. W Saksonii siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności spadł do 935,8. W Turyngii natomiast wzrósł on do wartości 721,6. Następne w kolejności są Bawaria z poziomem 644,3 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, Brandenburgia z 620,3 i Saksonia-Anhalt z 616,5. We wszystkich pięciu krajach wskaźnik szczepień na COVID-19 jest poniżej średniej.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum wystawienniczego w Lublinie, 22 kwietnia 2021Prof. Gut: Czwarta fala będzie miała charakter pełzający

Coraz więcej przypadków koronawirusa doprowadza w niektórych miejscach do przeciążenia szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. Stowarzyszenie medycyny ratunkowej Divi ogłosiło we wtorek wieczorem, że "większa liczba" pacjentów z Bawarii, Turyngii, Saksonii, Berlina i Brandenburgii zostanie w najbliższych dniach przeniesiona do innych regionów.

Pełniący obowiązki federalnego ministra zdrowia Jens Spahn skrytykował w środę zachowanie niezaszczepionych osób. "Są jeszcze tacy, którzy uważają, że wirus nie może im zaszkodzić. Chętnie zaciągnąłbym tych ludzi na oddział intensywnej terapii i zapytał w obliczu cierpienia, co jeszcze musi się stać, żebyście zrozumieli" przekazał Spahn w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Autorzy: bml/ fit/ Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: