Fogiel: Strategia dobrowolnych szczepień jest właściwa

- Strategia dobrowolnych szczepień jest właściwa; nie bardzo wyobrażam sobie, jak można by było w naszym kraju, wśród naszego społeczeństwa, zorganizować to inaczej; mielibyśmy wtedy do czynienia z dużymi niepokojami społecznymi - mówił w środę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany w Radiu Wrocław o rządową strategię walki z pandemią COVID-19 powiedział, że z jednej strony ma ona "zapewnić jak największe bezpieczeństwo zdrowotne, z drugiej zaś ma umożliwić funkcjonowanie". - Dobrze wiemy, jak wyglądała sytuacja społeczna, gospodarcza wcześniej, w tym roku, czy jeszcze w zeszłym roku. Mamy przepustowość szpitali, to jest jeden z podstawowych wskaźników, wolne łóżka, dostępne respiratory. Jest bardzo duży nacisk na przestrzeganie obostrzeń, które w tym momencie są wprowadzone i cały czas monitorujemy sytuację - mówił.

Zobacz wideo

Radosław Fogiel: Strategia dobrowolnych szczepień jest strategią właściwą

Dodał, że jeśli "będzie potrzeba reagowania silniejszego", to takie decyzje będą podejmowane. Podkreślił, że kwestią zasadniczą jest szczepienie się i że jest to najlepszy sposób na walkę z pandemią.

- Strategia dobrowolnych szczepień jest strategią właściwą. Nie bardzo wyobrażam sobie, jak można by było w naszym kraju, wśród naszego społeczeństwa zorganizować to inaczej. Myślę, że mielibyśmy wtedy do czynienia z dużymi niepokojami społecznymi, które dodatkowo by utrudniły walkę z pandemią - powiedział.

Virus Outbreak NetherlandsProtest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Fogiel o ustawie dot. możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony 

Fogiel był pytany również o poselski projekt ustawy, który wprowadzałby regulacje umożliwiające pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony.

Więcej informacji na temat COVID-19 przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- To jest projekt poselski, który zgodnie z zapowiedziami wnioskodawców ma być złożony [...] To jest tematyka bardzo wrażliwa. Z jednej strony chodzi o dane medyczne, dane wrażliwe, to są dane osobowe, z drugiej strony chodzi o jakąś sferę wolności jednostki. Z trzeciej jednak strony chodzi o to, gdzie ta wolność jednostki się kończy, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, wolność do bycia niezagrożonym np. Jeszcze dochodzi ten element wspólnotowy walki z epidemią - powiedział wicerzecznik PiS.

Dodał, że jeżeli mają się toczyć rozmowy o regulacjach, które miałby zawierać ten projekt, to powinny on być prowadzone "na poziomie całości reprezentacji parlamentarnej, posiadającej bardzo silny mandat demokratyczny".

Japan Financial MarketsJaponia. Wariant Delta sam się unicestwił

Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek spotka się w środę z przedstawicielami klubów i kół ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele PiS, KO, Lewicy, PSL, Konfederacji i Polski 2050. Spotkanie zaplanowano na godz. 12.

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik zapowiedzieli, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: