Europa zmaga się z czwartą falą. W samych Niemczech ponad 66 tys. nowych przypadków zakażeń

Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry - to m.in. w tych krajach odnotowano w środę największe dla tych państw liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niektóre z europejskich krajów zaostrzają obostrzenia, bo obawiają się jeszcze większego obciążenia szpitali.

Kolejnych 700 tysięcy osób może umrzeć do wiosny w Europie przez COVID-19 - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. To właśnie Europa jest obecnie epicentrum pandemii, a powikłania po koronawirusie są teraz główną przyczyną zgonów na kontynencie.

WHO twierdzi, że do marca w 49 krajach na kontynencie, czyli w przeważającej większości, systemy ochrony zdrowia mogą być poddane ogromnej presji w związku z dużą liczbą chorych. Organizacja wymienia tutaj przede wszystkim Francję, Węgry i Hiszpanię. WHO twierdzi, że przyczyny dużej liczby zakażeń to zbyt mało zaszczepionych osób oraz zdjęcie restrykcji.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem o ponad 28,3 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 118 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 342 osoby. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach mazowieckim - 5 277 przypadków - i śląskim - 3 588 przypadków.

Z kolei w Niemczech ostatniej doby odnotowano ponad 66 tysięcy przypadków koronawirusa. To najwyższa liczba od początku pandemii. Siedmiodniowy wskaźnik zapadalności na koronawirusa przekroczył w Niemczech poziom 400 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. 

W kilku landach obowiązują od środy zaostrzone restrykcje. W Bawarii i Saksonii może się spotkać maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych. Niemal wszędzie obowiązuje tak zwana zasada "2G". Oznacza to, że dostęp do fryzjera i kin mają jedynie ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o niemal 26 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. To największy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. W szpitalach przebywa ponad 5600 chorych, a stan około 800 z nich jest określany jako ciężki.

Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na Śląsku i na Morawach. W związku z przeciążeniem szpitali, władze samorządowe kraju zlińskiego zapowiedziały, że w przyszłym tygodniu wprowadzą ograniczenia w życiu społecznym. Odpowiednie decyzje, dotyczące na przykład ograniczeń w organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, mają wydać regionalne służby sanitarne.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Koronawirus. Sytuacja epidemiczna w Europie

Najwyższą liczbę zakażeń odnotowano także na Słowacji - 10 315. W szpitalach przebywa obecnie ponad 3 tys. osób, większość z nich to osoby niezaszczepione. Kraj znajduje się na trzecim od końca miejscu pod względem wskaźnika zaszczepienia. Media informują, że nie jest wykluczone wprowadzenie tam dwutygodniowego lockdownu.

Na Węgrzech poinformowano o 12 637 nowych zakażeniach. Rząd przekazał także, że zmarło 176 chorych na COVID-19. Od ubiegłego tygodnia w kraju nakazane jest noszenie maseczek także w pomieszczeniach zamkniętych (np. sklepy czy obiekty kulturalne).

W Rosji w ostatnich dniach odnotowywane są spadki zakażeń. Ostatniej doby było to 33,5 tys. przypadków (w porównaniu do 37,7 tys. w ubiegłym tygodniu). Na wysokim poziomie utrzymuje się wciąż liczba zgonów chorych osób. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło ponad 1,2 tys. zakażonych.

Więcej o: