Europa zmaga się z czwartą falą. W samych Niemczech ponad 66 tys. nowych przypadków zakażeń

Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry - to m.in. w tych krajach odnotowano w środę największe dla tych państw liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niektóre z europejskich krajów zaostrzają obostrzenia, bo obawiają się jeszcze większego obciążenia szpitali.

Kolejnych 700 tysięcy osób może umrzeć do wiosny w Europie przez COVID-19 - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. To właśnie Europa jest obecnie epicentrum pandemii, a powikłania po koronawirusie są teraz główną przyczyną zgonów na kontynencie.

WHO twierdzi, że do marca w 49 krajach na kontynencie, czyli w przeważającej większości, systemy ochrony zdrowia mogą być poddane ogromnej presji w związku z dużą liczbą chorych. Organizacja wymienia tutaj przede wszystkim Francję, Węgry i Hiszpanię. WHO twierdzi, że przyczyny dużej liczby zakażeń to zbyt mało zaszczepionych osób oraz zdjęcie restrykcji.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem o ponad 28,3 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 118 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 342 osoby. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach mazowieckim - 5 277 przypadków - i śląskim - 3 588 przypadków.

Z kolei w Niemczech ostatniej doby odnotowano ponad 66 tysięcy przypadków koronawirusa. To najwyższa liczba od początku pandemii. Siedmiodniowy wskaźnik zapadalności na koronawirusa przekroczył w Niemczech poziom 400 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. 

W kilku landach obowiązują od środy zaostrzone restrykcje. W Bawarii i Saksonii może się spotkać maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych. Niemal wszędzie obowiązuje tak zwana zasada "2G". Oznacza to, że dostęp do fryzjera i kin mają jedynie ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione.

Tusk spotkał się z członkami Rady Medycznej przy premierze.Donald Tusk spotkał się z członkami Rady Medycznej przy premierze

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o niemal 26 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. To największy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. W szpitalach przebywa ponad 5600 chorych, a stan około 800 z nich jest określany jako ciężki.

Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na Śląsku i na Morawach. W związku z przeciążeniem szpitali, władze samorządowe kraju zlińskiego zapowiedziały, że w przyszłym tygodniu wprowadzą ograniczenia w życiu społecznym. Odpowiednie decyzje, dotyczące na przykład ograniczeń w organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, mają wydać regionalne służby sanitarne.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Koronawirus. Sytuacja epidemiczna w Europie

Najwyższą liczbę zakażeń odnotowano także na Słowacji - 10 315. W szpitalach przebywa obecnie ponad 3 tys. osób, większość z nich to osoby niezaszczepione. Kraj znajduje się na trzecim od końca miejscu pod względem wskaźnika zaszczepienia. Media informują, że nie jest wykluczone wprowadzenie tam dwutygodniowego lockdownu.

Mamy rekord liczby zakażeń podczas czwartej fali, a to prawdopodobnie jeszcze nie koniec.Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: 18,7 tys. pacjentów w szpitalach

Na Węgrzech poinformowano o 12 637 nowych zakażeniach. Rząd przekazał także, że zmarło 176 chorych na COVID-19. Od ubiegłego tygodnia w kraju nakazane jest noszenie maseczek także w pomieszczeniach zamkniętych (np. sklepy czy obiekty kulturalne).

W Rosji w ostatnich dniach odnotowywane są spadki zakażeń. Ostatniej doby było to 33,5 tys. przypadków (w porównaniu do 37,7 tys. w ubiegłym tygodniu). Na wysokim poziomie utrzymuje się wciąż liczba zgonów chorych osób. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło ponad 1,2 tys. zakażonych.

Więcej o: