Sondaż: ok. 40 proc. za obostrzeniami dla niezaszczepionych. Co czwarty chce, by płacili za leczenie

Ponad 50 proc. badanych uważa, że państwo nie jest odpowiednio przygotowane na jesienną falę pandemii koronawirusa - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP". Wśród uczestników sondażu są m.in. zwolennicy obostrzeń dla niezaszczepionych osób.

42,8 proc. uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP" uważa, że państwo jest dobrze przygotowane na jesienną falę pandemii (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 50,1 proc. badanych (odpowiedzi "zdecydowanie nie" i "raczej nie").

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

39,7 proc. pytanych osób jest za wprowadzeniem obostrzeń dla niezaszczepionych osób. Niemal co czwarty badany (24,5 proc.) popiera częściową odpłatność dla tych osób, które się nie zaszczepiły, a trafiły do szpitala z powodu COVID-19. 24,4 proc. jest za tym, by pracodawca mógł sprawdzić, czy jego pracownik otrzymał szczepionkę.

17 proc. uczestników sondażu to zwolennicy obowiązkowych szczepień, a 15,4 proc. wprowadzenia obostrzeń dla wszystkich.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 osób w dniach 18-19 listopada metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo).

Zobacz wideo Jak przebiega IV fala COVID-19? Dr Szułdrzyński: Przesuwa się ona na zachód Polski

Koronawirus. Sytuacja w Polsce

W środę w południe z inicjatywy marszałkini Sejmu Elżbiety Witek odbędzie się spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce. Jak poinformowała Witek, na rozmowy zaproszono także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz przedstawicieli Rady Medycznej przy premierze.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 936 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 398 zakażonych osób.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim - 3 756, wielkopolskim - 1 694, i śląskim - 1 619. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 3 377 698 zakażeń koronawirusem. W tym czasie według oficjalnych danych zmarło 81 228 zakażonych osób.

Więcej o: