Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Izrael już szczepi najmłodszych

Izrael jako drugi kraj na świecie, po USA, rozpoczął w poniedziałek szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Stosowana jest szczepionka firm Pfizer/BioNtech, które zapewniają, że wykazała ona 90,7 proc. skuteczności przeciwko chorobie w badaniu klinicznym z udziałem dzieci w tym przedziale wiekowym.
Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Jak podkreśla agencja Reutera, Izrael zdecydował się na szczepienie dzieci, bo w ciągu ostatnich dwóch tygodni wskaźnik "R", czyli wskaźnik reprodukcji wirusa, który przez dwa miesiące w tym kraju pozostawał poniżej 1, zaczął się zwiększać i teraz przekroczył ten próg, co wskazuje, że wirus może ponownie rozprzestrzeniać się wykładniczo.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Izrael. Połowa potwierdzonych przypadków COVID-19 występuje u dzieci poniżej 11. roku życia

Za wdrożeniem szczepień w tej grupie wiekowej przemawiał także fakt, iż połowa potwierdzonych infekcji występuje obecnie wśród dzieci w wieku 11 lat i młodszych. Ministerstwo zdrowia Izraela szacuje, że u jednego dziecka na 3500 zarażonych koronawirusem rozwinie się prawdopodobnie wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C), który może objąć serce, płuca, nerki, mózg, skórę i narządy żołądkowo-jelitowe. Większość dzieci cierpiących na te schorzenia wymaga intensywnej terapii, a 1-2 proc. umiera.

Badanie przeprowadzone przez izraelskie ministerstwo zdrowia na ponad 13 000 dzieci wykazało, że około 11 proc. cierpiało na utrzymujące się objawy, a około 1,8 - 4,6 proc., w zależności od wieku, nadal odczuwa objawy sześć miesięcy po zachorowaniu.

Belgia. Zamieszki podczas protestu przeciw wprowadzeniu obostrzeń. Policja użyła armatek wodnychBelgia. Zamieszki podczas protestu, doszło do starć z policją [ZDJĘCIA]

Izrael. Rodzice z dziećmi ustawiają się w kolejkach po szczepionki

Akcja szczepień dzieci rozpoczęła się w Tel Awiwie w klinice Meuhedet Healthcare, gdzie kilkusetosobowa grupa rodziców ustawiła się w kolejce ze swoimi dziećmi, aby otrzymać preparat. Ogólnokrajowa kampania szczepień ma ruszyć we wtorek.

Lokalne władze, w poniedziałek zaszczepionych zostało kilkaset dzieci, natomiast na wtorek preparat został zarezerwowany dla 24 tysięcy dzieci, czyli około 2,5 proc. kwalifikujących się w tej grupie wiekowej.

Zdjęcie ilustracyjnePogarsza się stan pacjentów z COVID-19 przewożonych do szpitali

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. "Jesteśmy bardzo podekscytowani"

Według Salmana Zarki, odpowiedzialnego za koordynację przygotowań szczepień w tej kategorii wiekowej, "choroba przebiega łagodnie u dzieci, ale zdarzają się przypadki, w których choroba może się utrzymywać z długotrwałymi objawami, takimi jak bezsenność i bóle mięśni". - W USA zaszczepiono już ponad 3 miliony dzieci i widzimy skuteczne tego efekty - powiedział Zarka.

- Dzieci chodzą do szkoły, mieszają się z innymi dziećmi i wykonują wiele zajęć towarzyskich. Jesteśmy bardzo podekscytowani zaszczepieniem ich i powrotem do normalnego życia - cytuje agencja Reuters słowa Katy Bai Shalom, której syn i córka zostali już zaszczepieni.

- To normalne, że wahasz się, czy zaszczepić swoje dziecko, nie jest to łatwa decyzja […], ale po zapoznaniu się z danymi i po przeczytaniu informacji o milionach dzieci zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych podjęliśmy decyzję o zaszczepieniu naszych dzieci - mówiła Heli Nave, inna matka, która przyszła na szczepienie ze swoim dzieckiem.

W Izraelu jest 1,2 mln dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ostatni sondaż opinii publicznej w tej sprawie wskazał, że 41 proc. rodziców dzieci poniżej 12. roku życia jest zdecydowanych na podanie swojemu dziecku szczepionki, 38 proc. sprzeciwia się, 21 proc. jest niezdecydowanych.

Od początku pandemii w Izraelu stwierdzono 1,3 mln zakażeń i ponad 8000 zgonów. Według ministerstwa zdrowia około 57 proc. populacji Izraela jest w pełni zaszczepione, co oznacza, że ta część społeczeństwa otrzymała trzecią dawkę szczepionki lub nie minęło jeszcze pięć miesięcy od otrzymania drugiej dawki. 

Autor: zm (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: