Słupsk. W szpitalu wojewódzkim uruchomiono drugi oddział izolacyjny dla pacjentów covidowych

Od środy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku działa drugi oddział izolacyjny dla osób zakażonych COVID-19. Decyzję o zwiększeniu liczby łóżek o 25 dla pacjentów covidowych w słupskim szpitalu wydał wojewoda pomorski.

Jej skutkiem, jak podała Monika Zacharzewska-Tomasik z działu promocji placówki, jest uruchomienie od 17 listopada drugiego oddziału izolacyjnego dla zakażonych pacjentów. Placówka dysponuje obecnie 47 łóżkami dla chorych na COVID-19.

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak

Więcej informacji na temat koronawirusa i szczepionek przeciwko COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szpital wojewódzki w Słupsku otwiera kolejny oddział dla pacjentów chorych na COVID-19

"Ta sytuacja jest wymuszona lawinowo zwiększającą się liczbą chorych. Pierwszy oddział z 18 łóżkami jest całkowicie zapełniony. Właściwie cały czas zajęte są też cztery łóżka z respiratorami dla chorych na COVID-19 na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Andrzej Sapiński.

Drugi oddział izolacyjny działa w wydzielonej części oddziału rehabilitacyjnego. "To po raz kolejny duże utrudnienie logistyczne dla nas, bo trzeba znaleźć miejsca na łóżka dla ciężko chorych na COVID, a jednocześnie staramy się, aby zmiany jak najmniej odczuli pacjenci, którzy na rehabilitacji powinni być leczeni" - zaznaczyła cytowana wiceprezes zarządu słupskiego szpitala Anetta Barna-Feszak.

Na Pomorzu zajętych jest 464 łóżka i 36 respiratorów

Pierwszy oddział izolacyjny został uruchomiony 8 listopada i zajął część przestrzeni oddziału pediatrycznego. Placówka była do tego przygotowana, ponieważ wiosną, ze względu na spadającą wówczas liczbę pacjentów covidowych, nie zlikwidowała, a jedynie zawiesiła działalność oddziału izolacyjnego.

Jak podała w środę Zacharzewska-Tomasik, zarząd słupskiego szpitala i pracujący w nim lekarze apelują do uprawnionych do przyjęcia preparatu na COVID-19 o zgłaszanie się na szczepienia. Zaznaczyła, że większość hospitalizowanych pacjentów covidowych to osoby niezaszczepione.

Według danych zamieszczonych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w pomorskich szpitalach z 650 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 464. Z 53 respiratorów 36 jest zajętych przez chorych. 

Autorka: Inga Domurat/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: