Kraków. Kilkutygodniowe dziecko chore na COVID-19 walczy o życie w szpitalu. "W domu - niezaszczepieni"

Ordynatorka oddziału dziecięcego w szpitalu w Krakowie udostępniła w mediach społecznościowych przejmujący apel, który ma zachęcić do szczepień kobiety w ciąży. Doktor Lidia Stopyra opisała przypadek noworodka, który nie mając żadnych dodatkowych obciążeń, ciężko przechodzi zakażenie koronawirusem. "Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da" - pisze lekarka.

"Mały kilkutygodniowy chłopczyk. Bez obciążeń. Ciężki przebieg COVID-19. Kolejny dzień na tlenie w wysokim przepływie. Kable, kabelki, sondy, wkłucia... Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da" - tak zaczyna się wpis lekarki na Facebooku. Lidia Stopyra, ordynatorka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie zaapelowała do przyszłych matek, aby szczepiły się, będąc w ciąży.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Koronawirus. Lekarka apeluje do kobiet w ciąży, by się szczepiły. "Matka czternastą dobę pochylona nad łóżeczkiem dziecka. Płacze"

"Kilkanaście podanych leków - niektóre 'stare', ale niektóre takie, z którymi mamy małe doświadczenie. Wszystkie mają działania uboczne, wszystkie mają swoją toksyczność. Prawie sto pobranych badań - bo trzeba monitorować funkcje nerek, wątroby, szpiku, płuc, serca... Ale musimy je stosować, bo to jest ratowanie życia" - opisuje leczenie noworodka dr Stopyra.

"Umordowana Matka 14 dobę pochylona nad łóżeczkiem dziecka. Płacze... W domu - wszyscy niezaszczepieni... Takich dzieci jest więcej" - pisze ordynatorka.

W dalszej części lekarka posta apeluje do przyszłych matek, aby szczepiły się jeszcze w trakcie ciąży, podkreślając, że to może pomóc noworodkowi uchronić się przed zakażeniem koronawirusem.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Szczepienia na COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży. "Wiemy to na pewno"

"W ciąży można się zaszczepić przeciw COVID-19. Szczepienie jest bezpieczne. Wiemy to na pewno, bo na świecie podano już ponad siedem miliardów dawek szczepionek. Kobietom w ciąży miliony. Wytworzone po szczepieniu przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka i chronią je w pierwszych miesiącach życia. Zaszczep się! Noś maskę! Chroń siebie i innych, przede wszystkim tych najsłabszych" - apeluje ordynatorka oddziału dziecięcego z Krakowa.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na lotnisku Pyrzowice. Katowice, 11 kwietnia 2021Koronawirus. "Rocznik 1980 plus. Zadzwonił do żony, pożegnał się i zmarł"

Jak pisaliśmy, niezaszczepione kobiety w ciąży stanowią w Anglii prawie 20 proc. osób będących w stanie krytycznym z powodu COVID-19 - takie dane podało w październiku National Health Service (NHS). Prowadzone przez NHS obserwacje 100 tys. kobiet w ciąży w Anglii i Szkocji oraz 160 tys. kobiet oczekujących dziecka w USA wykazały, że szczepionka przeciwko koronawirusowi nie stanowi zagrożenia dla płodu. Ciąża nie jest więc przeciwwskazaniem do takiego szczepienia.

Więcej o: