Opole. Zakażenia rosną. Ponad tysiąc uczniów i przedszkolaków na kwarantannie

Przybywa uczniów i przedszkolaków kierowanych na kwarantannę - zakażeń przybywa m.in. w Opolu, gdzie na kwarantannę skierowano aż 1,1 tys. najmłodszych. Decyzji o zamknięciu szkół nie ma.

W wyniku ostatnich informacji o zakażeniach wśród nauczycieli, uczniów i wychowanków szkół oraz przedszkoli w Opolu na kwarantannę skierowano ponad 1,1 tysiąca osób - poinformował w poniedziałek Adam Leszczyński, rzecznik urzędu miasta. W poniedziałek poinformowano o 113 nowych przypadków w woj. opolskim, w piątek było ich 315.

Zobacz wideo

Opole. Uderzenie czwartej fali. Bardzo wielu uczniów na kwarantannie

Według informacji przekazanych w poniedziałkowym komunikacie przez rzecznika opolskiego ratusza nowe przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w czterech przedszkolach, dwóch liceach ogólnokształcących, siedmiu szkołach podstawowych i trzech zespołach szkół zawodowych. Ogółem zakażenie wykryto u 11 nauczycieli i 10 uczniów oraz wychowanków przedszkoli.

W sumie na kwarantannę skierowano w Opolu ponad 1120 wychowanków przedszkoli i uczniów szkół, z czego największą część stanowią uczniowie szkół podstawowych (603) i podopieczni przedszkoli (244). W liceach na kwarantannę wysłano 174 uczniów, a w szkołach zawodowych 106.

Kwarantanna - co mówią przepisy? 

Zgodne z obowiązującymi przepisami dyrektor szkoły bądź przedszkola - po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego -  może zawiesić zajęcia ze względu na zagrożenie zdrowia uczniów sytuacją epidemiologiczną. Dzieje się tak w coraz większej liczbie szkół w Polsce - m.in., gdy zakażenie zostanie wykryte u dziecka bądź nauczyciela. Zawieszenie zajęć może dotyczyć całej szkoły, ale też pojedynczych klas. Wówczas uczniowie są kierowani na 10-dniową kwarantannę (nie mogą m.in. opuszczać miejsca zamieszkania) i przechodzą na nauczanie zdalne.

- Dziś kwarantanna wynosi 10 dni, ale gdyby wynosiła mniej niż tydzień, byłoby jeszcze lepiej. Jeśli taki powrót byłby możliwy i bezpieczny optowałbym za tym, żeby kwarantannę maksymalnie skrócić - mówił na początku zeszłego tygodnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czytaj też: "Jestem zaszczepiona, więc sanepid mnie 'nie widzi'?". Przepis powstał, nim przyszła Delta [WYJAŚNIAMY]

*

Autor: Marek Szczepanik, masz/ joz, PAP; red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: