Włoski ekspert: odbierzmy przepustkę COVID-19 tym, którzy nie przyjmą trzeciej dawki

Osobom, które mimo wezwania nie zaszczepią się trzecią dawką przeciwko COVID-19, należy odebrać przepustkę sanitarną - takie rozwiązanie proponuje doradca włoskiego Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi. Jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie ochrony Włoch przed falą zakażeń ze wschodu Europy.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" w niedzielę profesor Walter Ricciardi wyraził przekonanie, że w kraju nie będzie nowego lockdownu, nawet częściowego.

Zdaniem doradcy włoskiego ministerstwa trzeba natomiast podejmować szybsze i bardziej zdecydowane działania wobec pracowników służby zdrowia, którzy nie chcą się szczepić i rozszerzyć kampanię podawania trzeciej dawki, łącząc ją z ważnością tzw. Green Pass.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według propozycji eksperta ten, kto nie przyjmie trzeciej dawki w ciągu dwóch-trzech miesięcy od wezwania, straciłby przepustkę COVID-19. Przypomniał, że po sześciu miesiącach od drugiej dawki jest się chronionym przed ciężkim przebiegiem choroby, ale znacznie mniej przed samym zakażeniem.

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

Włochy. 84 proc. osób po dwóch dawkach

Jak zauważył Ricciardi, medycy, którzy nie chcą się szczepić, są nieliczni, ale - przyznał - mogą spowodować ogromne straty, bo mają możliwość wpływania na pacjentów.

Wraz z wariantem Delta pandemia zmieniła się; jedna osoba zakażona zaraża średnio siedem następnych - ostrzegł. Dlatego, wskazał, aby ją zatrzymać, trzeba zaszczepić niemal całą ludność.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest 84 procent osób.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: