Koronawirus. Na Mazowszu zajętych jest 90 proc. respiratorów. Wystartuje kolejny szpital tymczasowy

W poniedziałek swoją pracę wznowi ponownie szpital tymczasowy w Płocku. Zgodnie z wnioskiem dyrekcji szpitala wojewódzkiego, szpital przyjmie na początku 28 pacjentów. Przewiduje się, że już pierwszego dnia wszystkie łóżka zapełnią się pacjentami z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 14 442 nowe zakażenia koronawirusem, a zmarło 46 osób. Najwięcej nowych zarażeń SARS-CoV-2 odnotowano w województwie mazowieckim. Ostatnie dane sprawiły, że na Mazowszu ponownie otwarty zostanie szpital tymczasowy. Na decyzję tę miało wpływ to, że w regionie zajętych jest ponad 80 proc. łóżek i 90 proc. respiratorów covidowych.

Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Płock. Od poniedziałku wystartuje szpital tymczasowy z 28 łóżkami

W poniedziałek 15 listopada wystartuje kolejny szpital tymczasowy na Mazowszu. W szpitalu w Płocku na początku przygotowano miejsce dla 28 pacjentów z COVID-19. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, uruchamiany będzie pierwszy moduł i zapewne zapełni się od razu, bo patronacki Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku na 15 miejsc covidowych już teraz ma 32 pacjentów. W przyszłym tygodniu ma również wystartować szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Kiedy szczyt zakażeń w Polsce? Prognozy: Na przełomie listopada i grudnia

- Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę tylko dwie grupy prognostyczne: ICM UW i grupę MOCOS, mówimy o szczycie w przedziale 25-30 tys. (przypadków). Grupa ICM UW mówi o mniej więcej 25 tys. przypadkach, grupa MOCOS o 30 tys. - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Więcej o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

Mateusz Morawiecki na granicy polsko-białoruskiejPremier na granicy. "Jest poszukiwanie słabych punktów" [ZDJĘCIA]

 - Co do tego, kiedy nastąpi ten szczyt, obie grupy prognostyczne są zgodne - to mniej więcej będzie przełom listopada i grudnia. Spodziewamy się na pewno wyników na poziomie 25 tys., a potem, w perspektywie tygodnia - dwóch po szczycie zakażeń, na pewno będziemy mieli szczyt hospitalizacji - dodał. Zastrzegł jednak, że choć prognozowany szczyt hospitalizacji przewidywany jest na połowę grudnia,  to liczba zakażeń powinna być dużo niższa niż jesienią 2020 roku.

Wojciech AndrusiewiczSzczyt zakażeń, po nim szczyt hospitalizacji. Tydzień przed świętami

Jak wynika z danych z 12 listopada i zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 2 560 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 255 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 099 łóżek, w tym 228 miejsc respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 893 miejsca, z czego zajętych jest 738 - czytamy na stronie gov.pl.

Obecnie w Warszawie działają trzy szpitale tymczasowe. Pojedyncze szpitale tymczasowe zlokalizowane są w: Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce oraz w Płocku (od 15 listopada).

Więcej o: