Koronawirus. Na Mazowszu zajętych jest 90 proc. respiratorów. Wystartuje kolejny szpital tymczasowy

W poniedziałek swoją pracę wznowi ponownie szpital tymczasowy w Płocku. Zgodnie z wnioskiem dyrekcji szpitala wojewódzkiego, szpital przyjmie na początku 28 pacjentów. Przewiduje się, że już pierwszego dnia wszystkie łóżka zapełnią się pacjentami z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 14 442 nowe zakażenia koronawirusem, a zmarło 46 osób. Najwięcej nowych zarażeń SARS-CoV-2 odnotowano w województwie mazowieckim. Ostatnie dane sprawiły, że na Mazowszu ponownie otwarty zostanie szpital tymczasowy. Na decyzję tę miało wpływ to, że w regionie zajętych jest ponad 80 proc. łóżek i 90 proc. respiratorów covidowych.

Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Płock. Od poniedziałku wystartuje szpital tymczasowy z 28 łóżkami

W poniedziałek 15 listopada wystartuje kolejny szpital tymczasowy na Mazowszu. W szpitalu w Płocku na początku przygotowano miejsce dla 28 pacjentów z COVID-19. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, uruchamiany będzie pierwszy moduł i zapewne zapełni się od razu, bo patronacki Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku na 15 miejsc covidowych już teraz ma 32 pacjentów. W przyszłym tygodniu ma również wystartować szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Kiedy szczyt zakażeń w Polsce? Prognozy: Na przełomie listopada i grudnia

- Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę tylko dwie grupy prognostyczne: ICM UW i grupę MOCOS, mówimy o szczycie w przedziale 25-30 tys. (przypadków). Grupa ICM UW mówi o mniej więcej 25 tys. przypadkach, grupa MOCOS o 30 tys. - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Więcej o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

 - Co do tego, kiedy nastąpi ten szczyt, obie grupy prognostyczne są zgodne - to mniej więcej będzie przełom listopada i grudnia. Spodziewamy się na pewno wyników na poziomie 25 tys., a potem, w perspektywie tygodnia - dwóch po szczycie zakażeń, na pewno będziemy mieli szczyt hospitalizacji - dodał. Zastrzegł jednak, że choć prognozowany szczyt hospitalizacji przewidywany jest na połowę grudnia,  to liczba zakażeń powinna być dużo niższa niż jesienią 2020 roku.

Jak wynika z danych z 12 listopada i zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 2 560 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 255 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 099 łóżek, w tym 228 miejsc respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 893 miejsca, z czego zajętych jest 738 - czytamy na stronie gov.pl.

Obecnie w Warszawie działają trzy szpitale tymczasowe. Pojedyncze szpitale tymczasowe zlokalizowane są w: Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce oraz w Płocku (od 15 listopada).

Więcej o: