Włochy. Sąd przyznał matce prawo do zaszczepienia syna mimo sprzeciwu ojca

Sąd rodzinny w Mediolanie przyznał matce dwunastolatka prawo do zaszczepienia go przeciwko COVID-19 mimo braku zgody ojca. To kolejny przypadek we Włoszech, gdy w sądzie trzeba było rozstrzygnąć spór rodziców o szczepienie lub konflikt dziecka z nimi na tym tle.

Włoska prasa podała, że dwunastolatek powiedział przed sądem: "Byłem trochę niezdecydowany w sprawie szczepienia, bo moi rodzice mówią mi różne rzeczy, co wywołuje mój strach". Chłopiec wyjaśnił, że wiadomości na temat szczepionki czerpał z gazet i telewizji, by wyrobić sobie zdanie. Dodał, że ma taką samą opinię, jak matka.

- Rozmawiając z nią i relacjonując jej to, co powiedział mi tata, zrozumiałem, że to, co on mówi nie ma większego sensu - przyznał nastolatek przed sądem, który rozstrzygał spór jego rodziców będących w separacji.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Włochy. Spór o szczepienie 12-latka. Sąd wziął pod uwagę opinię samego chłopca

Jak podkreślono w mediolańskim wydaniu "Corriere della Sera", sąd rodzinny uznał chłopca za wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek i odnotował, że opinię na temat szczepionki wyrobił sobie, zasięgając informacji i rozmawiając z rodzicami. A zatem jego zdanie musi być wzięte pod uwagę - zdecydował skład sędziowski. Orzekł, że matka ma prawo wyrazić zgodę na zaszczepienie syna mimo sprzeciwu ojca. Jednocześnie uznano, że jego obawy nie mają potwierdzenia naukowego.

Janusz Kowalski na Marszu Niepodległości 2021Marsz Niepodległości 2021. Uroczystość państwowa, ale polityków garstka

W ostatnich dniach sąd w Palermo na Sycylii rozstrzygnął podobny spór rodziców 16-latki. Także jej ojciec to przeciwnik szczepień; a matka - zwolenniczka. Córka otrzymała sądową zgodę na szczepienie.

Z kolei na Sardynii był to spór ojca, który chciał zaszczepić 15-latka, z matką, która jest lekarką, a jednocześnie antyszczepionkowcem, już zawieszoną w pracy z powodu braku szczepienia. Sąd nie przyznał jej racji, zawieszając ją czasowo w pełnieniu obowiązków rodzicielskich.

Wcześniej media informowały o dwóch nastolatkach z Toskanii, którzy zwrócili się do prawnika z prośbą o to, by pomógł im zaszczepić się przeciwko COVID-19. Potrzebowali pomocy prawnej, bo ich rodzice są przeciwnikami szczepionek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Wojciech AndrusiewiczRzecznik MZ: Lubelszczyzna i Podlasie są bliżej szczytu czwartej fali

Więcej o: