Angela Merkel: Jako członek społeczeństwa masz obowiązek zaszczepić się przeciw COVID-19

Pełniąca obowiązki kanclerza Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek podczas Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, że ludzie mają obowiązek zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, aby chronić siebie i innych.

Angela Merkel rozmawiała przez 30 minut z premierką Nowej Zelandii Jacindą Ardern w ramach wirtualnej dyskusji na marginesie dorocznego Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku - informuje AP. Nowa Zelandia gości Forum i chociaż Niemcy nie są jej członkiem, Ardern powiedziała AP, że od dawna podziwia Merkel, która wkrótce opuści urząd.

- Ten wirus jest bardzo, bardzo trudny - powiedziała Merkel. Mówiła, że Niemcy zmagają się z nową falą infekcji, która w czwartek osiągnęła rekordowy dzienny poziom 50 000.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19. Angela Merkel o social mediach: Angażujesz się tylko w bańkę

Jej zdaniem wyprodukowanie szczepionek w ciągu roku od wybuchu epidemii było ogromnym osiągnięciem naukowym, ale urzędnicy nadal nie docierają do grupy niezaszczepionych osób.

- Masz prawo się zaszczepić - powiedziała Merkel - ale do pewnego stopnia ty również, jako członek społeczeństwa, masz obowiązek zaszczepić się, aby chronić siebie i innych.

Około 2/3 z 83 milionów ludzi w Niemczech jest w pełni zaszczepionych, ale społeczeństwo sprzeciwiło się wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla niektórych grup pracowników. Rząd rozważa nowe środki w obliczu ostatniego wzrostu - powiedziała pełniąca obowiązki kanclerza Niemiec.

Podczas dyskusji zarówno Merkel, jak i Ardern wyraziły swoje frustracje z powodu wzrostu dezinformacji w mediach społecznościowych.

- W dawnych czasach mieliśmy pewne wydarzenia, które miały miejsce w naszym społeczeństwie. Telewizja poinformowała o tym, a następnego dnia wszyscy o tym mówili - powiedziała Merkel. - Dziś każdy uczestniczy we własnych mediach społecznościowych. Angażujesz się tylko w bańkę, którą spotykasz w Internecie - dodała.

Janusz Kowalski na Marszu Niepodległości 2021Marsz Niepodległości 2021. Uroczystość państwowa, ale polityków garstka

Jacinda Ardern o walce z pandemią: Budujesz samolot, próbując nim latać

Merkel powiedziała, że gdyby była jakaś rada, której mogłaby udzielić przyszłym liderom, to starałaby się zrozumieć perspektywę innych i to, co skłania ich do działania w taki sposób, jak to robią. Ardern powiedziała, że jedną z lekcji, którą otrzymała podczas pandemii, było zaangażowanie ludzi i firm w próby znalezienia rozwiązań poprzez przedstawienie im danych i pokazanie problemu. Powiedziała, że wszyscy dowiedzieli się o wirusie, gdy się rozprzestrzeniał. - Dosłownie: budujesz samolot, próbując nim latać - powiedziała Ardern.

Forum zakończy się w sobotę wirtualnym spotkaniem przywódców regionu Pacyfiku, w tym prezydenta USA Joe Bidena i jego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga.

Autor: wr (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Pandemia koronawirusa. Oddział covidowy szpitala MSWiA. Warszawa, 4 listopada 2021Leki na COVID-19. Komitet EMA pozytywnie ocenił dwa preparaty

Więcej o: