Leki na COVID-19. Komitet EMA pozytywnie ocenił dwa preparaty

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów. Oba leki zawierają przeciwciała monoklonalne.
Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

Korzyści z terapii przeprowadzanej tymi lekami przewyższają ewentualne ryzyka - ocenił CHMP, który przebadał skuteczność i bezpieczeństwo preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby - podkreślono.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Janusz Kowalski na Marszu Niepodległości 2021Marsz Niepodległości 2021. Uroczystość państwowa, ale polityków garstka

Leki na COVID-19. Rekomendacja EMA trafiła do Komisji Europejskiej

Komitet EMA zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (pod warunkiem, że pacjent waży więcej niż 40 kg), w sytuacjach zwiększonego ryzyka ciężkiego przechorowania COVID-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej. Stosowanie Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów, w takiej samej sytuacji jak w przypadku Ronapreve.

Ronapreve jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche. Regkirona opracowała firma Celltrion z Korei Południowej. EMA przekazała swoją rekomendację Komisji Europejskiej, która formalnie dopuści leki do obrotu w Europie. 

Autorzy: adj/ tebe (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Minister zdrowia Adam NiedzielskiMinister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z dr. Anthonym Faucim

Więcej o: