Zgodnie z informacjami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej, zamieszczonymi na rządowej stronie gov.pl, osoby, które uczestniczyły w mszach i przyjmowały sakrament Eucharystii 31 października o godz. 9 oraz 1 listopada o godz. 7 w kościele pod wezwaniem św. Sebastiana w Niedźwiedziu, były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
W związku z tym sanepid poinformował, aby osoby te, w przypadku pojawienia się gorączki powyżej 38 st. C, kaszlu, duszności albo utraty węchu i smaku, niezwłocznie skontaktowały się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Zgodnie z doniesieniami medialnymi, w lecie 2020 r. proboszcz parafii w gminie Niedźwiedź zakaził koronawirusem kilkudziesięciu wiernych.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń szpitale w Małopolsce wprowadzają na nowo ograniczenia w odwiedzinach chorych. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu tylko jeden opiekun może przebywać z dzieckiem - pod warunkiem, że jest zaszczepiony.
Szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie poinformował w mediach społecznościowych, że w placówce "obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin". W związku z zakazem ograniczony jest też do 15 minut czas przybycia osoby towarzyszącej pacjentce przed cesarskim cięciem oraz po zabiegu. Porody rodzinne odbywają się bez zmian.
W szpitalu im. Żeromskiego wprowadzono też ograniczenia odnośnie do poradni specjalistycznych: od tego tygodnia dorośli pacjenci wchodzą tam sami, bez osoby towarzyszącej, a niepełnoletnim bądź niepełnosprawnym pacjentom może towarzyszyć jeden opiekun.
- W związku z ogromną liczbą zakażeń SARS-CoV-2 wprowadzone zostało ograniczenie praw pacjenta w zakresie prawa do kontaktu osobistego pacjentów hospitalizowanych w oddziałach klinicznych szpitala. W szczególnych przypadkach kierownik oddziału klinicznego lub lekarz kierujący dyżurem może dopuścić kontakt osobisty pacjenta - powiedziała PAP rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Maria Włodkowska.
W placówce tej pacjenci covidowi leczeni są w dwóch lokalizacjach - w szpitalu tymczasowym w CUMRiK-u przy ul. Kopernika (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof) oraz na oddziale covidowym (przekształconym z części oddziału zakaźnego) w nowej siedzibie szpitala przy ul. Jakubowskiego. Łóżka covidowe w tych miejscach są zajęte. W CUMRiK-u leży 69 chorych, w tym 23 osoby na intensywnej terapii, z czego 20 wymaga wspomagania respiratorem. Na oddziale covidowym przy ul. Jakubowskiego leżą 23 osoby, nie ma tu intensywnej terapii.
Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.
Również w szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu wprowadzono ograniczenia. - O odwiedzinach decyduje kierujący oddziałem, decyzja zależy od stanu pacjenta - powiedziała rzecznik placówki Agnieszka Zelek-Rachtan. I dodała, że nawet jeśli stan jest dobry i zostanie wyrażona zgoda, to odwiedziny są niezbyt długie, "aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa". W nowosądeckiej lecznicy zajęte są wszystkie łóżka - zarówno covidowe, jak i niecovidowe - na oddziałach klinicznych. Pacjenci kierowani są do innych ośrodków.
Zgodnie ze środowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Małopolsce odnotowano 1 124 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 15 osób. W województwie prawie 18 843 osób przebywa na kwarantannie. Minionej doby w całej Polsce testy potwierdziły zakażenie u 18 550 osób, z powodu covid zmarło 269.
PAP, Beata Kołodziej
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl