Epidemia koronawirusa. Szpitale w Małopolsce ograniczają odwiedziny chorych lub ich zakazują

W związku z rosnącą liczbą zakażeń szpitale w Małopolsce wprowadzają na nowo ograniczenia w odwiedzinach chorych. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu tylko jeden opiekun może przebywać z dzieckiem - pod warunkiem, że jest zaszczepiony.

Szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie poinformował w mediach społecznościowych, że w placówce "obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin". W związku z zakazem ograniczony jest też do 15 minut czas przybycia osoby towarzyszącej pacjentce przed cesarskim cięciem oraz po zabiegu. Porody rodzinne odbywają się bez zmian.

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. >>>

Szpital Uniwersytecki: W związku z ogromną liczbą zakażeń SARS-CoV-2 wprowadzone zostało ograniczenie praw pacjenta

W szpitalu im. Żeromskiego wprowadzono też ograniczenia odnośnie wizyt w poradniach specjalistycznych: od tego tygodnia dorośli pacjenci wchodzą tam sami, bez osoby towarzyszącej, a niepełnoletnim bądź niepełnosprawnym pacjentom może towarzyszyć jeden opiekun.

"W związku z ogromną liczbą zakażeń SARS-CoV-2 wprowadzone zostało ograniczenie praw pacjenta w zakresie prawa do kontaktu osobistego pacjentów hospitalizowanych w oddziałach klinicznych szpitala. W szczególnych przypadkach kierownik oddziału klinicznego lub lekarz kierujący dyżurem może dopuścić kontakt osobisty pacjenta" - powiedziała PAP rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Maria Włodkowska.

W placówce tej pacjenci covidowi leczeni są w dwóch lokalizacjach - w szpitalu tymczasowym w CUMRiK-u przy ul. Kopernika (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof) oraz na oddziale covidowym (przekształconym z części oddziału zakaźnego) w nowej siedzibie szpitala przy ul. Jakubowskiego. Łóżka covidowe w tych miejscach są zajęte. W CUMRiK-u leży 69 chorych, w tym 23 osoby na intensywnej terapii, z czego 20 wymaga wspomagania respiratorem. Na oddziale covidowym przy ul. Jakubowskiego leżą 23 osoby, nie ma tu intensywnej terapii.

Ograniczenia w szpitalu w Nowym Sączu i w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu

Również w szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu wprowadzono ograniczenia. - O odwiedzinach decyduje kierujący oddziałem, decyzja zależy od stanu pacjenta - powiedziała rzeczniczka placówki Agnieszka Zelek-Rachtan. Dodała, że nawet jeśli stan jest dobry i zostanie wyrażona zgoda, to odwiedziny są niezbyt długie, "aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa".

W nowosądeckiej lecznicy zajęte są wszystkie łóżka - zarówno covidowe, jak i niecovidowe - na oddziałach klinicznych. Pacjenci kierowani są do innych ośrodków.

- W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu nie ma odwiedzin rodzinnych, a przy łóżku dziecka w szpitalu może przebywać tylko jedna osoba, pod warunkiem, że jest zaszczepiona - poinformowała rzeczniczka placówki Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

Zgodnie ze środowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Małopolsce odnotowano 1124 nowe zakażenia koronawirusem, 15 osób zmarło z powodu COVID-19. W województwie prawie 18 843 osób przebywa na kwarantannie.

Minionej doby w całej Polsce testy potwierdziły zakażenie u 18 550 osób, z powodu COVID-19 zmarło 269 osób.

Autor: Beata Kołodziej/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: