Kiedy szczyt zakażeń w Polsce? Szczyt hospitalizacji wypadnie przed świętami. Prognozy resortu zdrowia

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się w środę do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Poinformował, że według prognoz szczyt zakażeń koronawirusem będzie na przełomie listopada i grudnia. Należy się wówczas spodziewać wyników na poziomie 25 tys. zakażonych osób dziennie. Dwa tygodnie później, czyli w okresie przedświątecznym, przewiduje szczyt hospitalizacji.
Zobacz wideo Arłukowicz krytycznie o rządowej walce z pandemią

Od początku epidemii w Polsce, czyli 4 marca 2020 roku, wykryto 3 143 725 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Liczba osób, które zmarły w związku z koronawirusem, to 78 250. Ministerstwo Zdrowia w środę 10 listopada przekazało informacje o 18 550 nowych zakażeniach. W porównaniu z ubiegłym tygodniem to o 8121 zakażeń więcej.

Do sytuacji epidemiologicznej w kraju odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Dzisiaj mamy mniejszy wynik niż w tożsamym okresie roku ubiegłego przy większej liczbie testów, co jest jakąś drobną oznaką pozytywną - powiedział, doszukując się pozytywów.

Więcej informacji ze świata i kraju zobaczysz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Sytuacja na granicy z Białorusią Gdzie są migranci? "Zostali uwięzieni. Białoruś nie pozwoli na powrót"

Kiedy szczyt zakażeń w Polsce? Na przełomie listopada i grudnia

- Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę tylko dwie grupy prognostyczne: ICM UW i grupę MOCOS, mówimy o szczycie w przedziale 25-30 tys. (przypadków). Grupa ICM UW mówi o mniej więcej 25 tys. przypadkach, grupa MOCOS o 30 tys. - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Co do tego, kiedy nastąpi ten szczyt, obie grupy prognostyczne są zgodne - to mniej więcej będzie przełom listopada i grudnia. Spodziewamy się na pewno wyników na poziomie 25 tys., a potem, w perspektywie tygodnia - dwóch po szczycie zakażeń, na pewno będziemy mieli szczyt hospitalizacji - dodał.

Rzecznik uprzedził, że przewidywania są zmienne, a według prognoz szczyt hospitalizacji przewidywany jest na połowę grudnia. Jak poinformował 2 listopada, uważa jednak, że liczba powinna być dużo niższa niż jesienią 2020 roku. 

Szczepienie dzieci (zdjęcie ilustracyjne) Szczepionki Moderny dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat. EMA rozpoczyna ocenę

Więcej o: