Szczepionki Moderny dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat. EMA rozpoczyna ocenę. Kiedy decyzja?

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w środę 10 listopada, że rozpoczęła proces oceny stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA dokona przeglądu danych dotyczących szczepionki, w tym wyników trwającego badania klinicznego z udziałem dzieci w wieku od 6 do 11 lat, w celu podjęcia decyzji, czy należy zalecić rozszerzenie jej stosowania. Harmonogram każdej oceny zawsze zależy od przesłanych danych. Obecny harmonogram oceny przewiduje wydanie opinii za około dwa miesiące, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje lub analiza. Jest to skrócony harmonogram w porównaniu do podobnych przeglądów poza pandemią" - poinformowała Agencja w komunikacie przesłanym przedstawicielom mediów.

Więcej informacji o sytuacji epidemiologicznej w kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

EMA rozpoczyna ocenę stosowania szczepionki Moderny. To nie pierwsza oceniony preparat

18 października EMA rozpoczęła oceny stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Zarówno preparat Moderny, jak i koncernów BioNTech/Pfizer powstał w oparciu o tzw. technologię mRNA. Oznacza to, że wykorzystuje się w nich kwas rybonukleinowy (RNA) jako matrycę do produkcji białek wirusowych. Te z kolei mają za zadanie doprowadzić do produkcji przeciwciał i uodpornić organizm na COVID-19.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: