Poznań. Lekarze zniechęcali do szczepień. Jeden z nich już ukarany przez okręgowy sąd lekarski

W Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej (WIL) prowadzone są dwie sprawy wobec lekarzy zniechęcających do szczepień przeciwko COVID-19 - poinformował PAP rzecznik Izby Przemysław Ciupka. Oba postępowania dotyczą m.in. aktywności w mediach społecznościowych.

Jedna sprawa została zakończona skierowaniem wniosku o ukaranie do okręgowego sądu lekarskiego, druga jest na etapie postępowania prowadzonego przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Rzecznik WIL nie podał szczegółowych informacji o obu sprawach. Przyznał jednak, że postępowania dotyczą m.in. aktywności lekarzy w mediach społecznościowych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Zniechęcanie do szczepień przez lekarzy to przewinienie zawodowe

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej WIL Artur de Rosier powiedział PAP, że propagowanie przez lekarza postaw antyzdrowotnych, a takim jest np. namawianie innych do nieszczepienia się, traktowane jest jako przewinienie zawodowe. Dodał, że Wielkopolska Izba Lekarska od dawna jest propagatorem szczepień.

- W 2018 r. zapoczątkowaliśmy akcję "Szczepię się dla Was". Lekarze i lekarze dentyści zaszczepili się wtedy przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. W ten sposób zwracaliśmy uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowią choroby zakaźne i na to, że odporność poszczepienna z czasem maleje. Akcja jest kontynuowana, obecnie skupia się na szczepieniach przeciwko grypie i COVID-19 - powiedział.

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Dodał, że WIL ma w swoim gronie świetnych fachowców, naukowców i praktyków, którzy potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości - także te, dotyczące szczepień.

Wielkopolscy lekarze zniechęcali pacjentów do szczepień przeciw COVID-19

We wrześniu rzecznik WIL pytany o to, jak w trakcie postępowania lekarze wyjaśniali powody zniechęcania pacjentów do szczepień, powiedział, że wskazywali oni, iż po szczepieniu może wystąpić niepożądany odczyn poszczepienny i że w krajach o wysokiej wyszczepialności nadal występują zachorowania na COVID-19.

Lekarze, wobec których wszczęto postępowania, mieli utrzymywać też, że badania nad szczepionkami na COVID-19 prowadzone były zbyt krótko i że obecnie mamy rzekomo do czynienia ze swoistym eksperymentem medycznym.

Szpital Miejski im. Strusia w PoznaniuPoznań: Ułatwienia dla osób niesłyszących przy szczepieniach na COVID-19

Rzecznik przypomniał przy tym, że po każdym szczepieniu, po każdym leku mogą wystąpić niepożądane efekty, ich liczba jest jednak znikoma. Podkreślił też, że badania nad technologiami stosowanymi w używanych obecnie szczepionkach przeciwko COVID-19 prowadzone były od lat.

Autor: Rafał Pogrzebny/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: