Polacy nie chcą lockdownu w całym kraju. "Nie chcą myśleć o ponadwymiarowej liczbie zgonów" [SONDAŻ]

Zaledwie 1,5 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Z kolei niecałe 40 proc. osób jest za wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Zobacz wideo Co z obowiązkowymi szczepieniami? Cholewińska-Szymańska: Nie ma teraz takiej woli politycznej

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", tylko 1,5 proc. Polaków popiera wprowadzenie lockdownu w całym kraju. Jednak już 42,1 proc. respondentów jest skłonna zgodzić się, aby obostrzenia związane z epidemią koronawirusa wprowadzać lokalnie. - To rozwiązanie jest warunkowe i pozwala myśleć, że to byłoby gdzieś wprowadzone, ale nie w moim miejscu zamieszkania - powiedział szef IBRiS Marcin Duma, dodając, że największą dolegliwością dla Polaków są ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. - Nie chcą myśleć o ponadwymiarowej liczbie zgonów, bo wtedy musieliby przyznać, że lockdown miał znaczenie - stwierdził. 43 proc. ankietowanych uważa z kolei, że obecnie obowiązujące restrykcje są wystarczające, o ile są przestrzegane.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki"To jest strategia 'byle do wiosny'". Polityka ważniejsza od walki z pandemią

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy nie chcą obowiązku szczepień

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień popiera natomiast 38,4 proc. respondentów. Nieco mniej, czyli 35,2 proc., pytanych uważa, że wciąż powinny być one dobrowolne. Aż 12,4 proc. osób uważa, że "nie ma sensu się szczepić, szczepienia się nie sprawdziły, czego dowodem jest rosnąca teraz liczba zakażeń".

Od kilku tygodni obserwujemy duży wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska w rozmowie z Gazeta.pl podkreślała, że, według prognoz, szczyt zachorowań czwartej fali może nastąpić w rozpoczynającym się właśnie tygodniu (8-14 listopada). - Te analizy podają nawet do 20-30 tys. zachorowań - mówiła specjalistka ds. chorób zakaźnych.

Jak podkreślają lekarze, osoby, które obecnie trafiają do szpitali to głównie niezaszczepieni. Tymczasem proces szczepień w Polsce zwolnił. Do tej pory wykonano 39 459 792 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 056 333 osób.

koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Włoski ekspert: Sytuacja epidemiczna w Europie krytyczna - u nas najlepsza

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 5-6 listopada 2021 roku na 1100-osobowej grupie metodą CATI.

Więcej o: