Czwarta fala szaleje. 250 osób zmarło jednego dnia na COVID-19. A minister zdrowia? Ma plan dot. maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że rząd planuje "zwiększenie rygoru egzekucji maseczek w przestrzeniach zamkniętych". W ostatnich dniach notowane są coraz wyższe dobowe wskaźniki zakażeń koronawirusem. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Minister zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji prasowej w czwartek odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej. Resort zdrowia podał bowiem informację o 15 515 nowych przypadkach koronawirusa (to ponad pięć tysięcy zakażeń więcej niż poprzedniego dnia i 85-procentowy wzrost tydzień do tygodnia) oraz o aż 250 ofiarach śmiertelnych.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Czwarta fala epidemii. Niedzielski: Wzrost liczby zakażeń może być wynikiem długiego weekendu

Podczas konferencji Niedzielski dostrzegł "niepokojące trendy" wzrostowe w liczbie nowych zakażeń koronawirusa. - Z drugiej strony wiemy, że dzisiejszy wynik jest odnotowywany po dłuższym weekendzie, po kilku dniach wolnych, więc być może część tego wyniku jest jednak efektem kumulacji wynikającym z tego, że po dłuższym weekendzie wykonujemy badania - dodał, jak cytuje TVN24.

Przedstawiciele resortu nie wypowiedzieli się na temat wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. 2 listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał PAP, że dane z bieżącego tygodnia będą decydujące w kwestii dodatkowych restrykcji.

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Konferencja Ministra Zdrowia ws. aktualnej sytuacji epidemiologicznejKolejny spór w PiS. "Kaczyński kleci większość, a Niedzielski ją rozbija"

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia o egzekwowaniu restrykcji

Kraska wskazywał także, że z egzekwowaniem restrykcji "nie jest najlepiej" i przed wprowadzeniem kolejnych, najpierw trzeba wyegzekwować obowiązujące. Zastanawia, co rząd robił przez ostatnie pół roku, by restrykcje były egzekwowane, i w jaki sposób edukował społeczeństwo, że należy ich przestrzegać, bo nadchodzi czwarta fala.

Podczas czwartkowej konferencji minister Niedzielski wspomniał o planie "zwiększenia rygoru egzekucji maseczek w przestrzeniach zamkniętych" - w środkach transportu czy galeriach handlowych.

- W poniedziałek miałem spotkanie z prezesem Zrzeszenia Galerii Handlowych w Polsce, z którym ustaliliśmy, że wracamy do pewnego reżimu przestrzegania obostrzeń związanych z maseczkami, gdzie na drzwiach czy przy wejściu ma stać osoba przypominająca o tym obowiązku. Prosiłem również o to, żeby te maseczki były w takich miejscach rozdawane - powiedział Niedzielski.

Szef resortu zapowiedział także poszerzanie bazy łóżkowej dla pacjentów chorych na COVID-19 i zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W piątek 5 listopada ma odbyć się spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zapadną kolejne decyzje.

Więcej o: