Dr Grzesiowski: Władze postępują tak, jakby to była pierwsza fala

Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, Polaków czeka wyjątkowo trudny czas. Uważa, że do końca roku dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 20 tysięcy. - Mamy do czynienia z lawiną, której nikt nie powstrzymuje - stwierdził lekarz.

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z reporterem RMF FM Mariuszem Piekarskim przedstawił swoje prognozy na nadchodzący czas. Stwierdził, że najbliższe osiem tygodni będą dla nas trudniejsze niż w zeszłym roku. Przyczyną jest brak jakichkolwiek ograniczeń.

- Władze w tej chwili postępują tak, jakby to była pierwsza fala. Nie ma lockdownu, nie ma dzieci zamkniętych na nauczaniu zdalnym. Mamy do czynienia z lawiną, której nikt nie powstrzymuje. To, że my nie mamy w tej chwili jeszcze 500 zgonów dziennie, jest wynikiem tego, że jesteśmy zaszczepieni. Prędzej czy później tych zgonów będzie więcej, ponieważ one są pochodną zachorowań - stwierdził.

Zobacz wideo Czy rząd się boi wprowadzić przepisy odnośnie kontroli szczepień?

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w środę 3 listopada potwierdzono 10 429 nowych zakażeń i 124 ofiary śmiertelne. Dla porównania tydzień temu, 27 października, w ciągu doby odnotowano 8361 nowych zakażeń i 133 zgonów związanych z COVID-19. W szpitalach znajduje się 8 257 osób, z czego 692 są podłączone do respiratora. Objętych kwarantanną jest 256 015 osób. 

Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Oddanie części autostrady A1 do użytku Łatwiejszy przejazd A1. Oddano część z Radomska do Częstochowy [ZDJĘCIA, FILM]

Apel Unii Metropolii Polskich "o pilne wprowadzenie rozwiązań ustawowych"

Organizacja dwunastu głównych miast Polski, będących ośrodkami obszarów metropolitalnych, wystosowała w środę 3 listopada list do premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany za pośrednictwem konta na Facebooku. 

"Apelujemy o pilne wprowadzenie rozwiązań ustawowych, dopuszczających sprawdzanie tzw. certyfikatów covidowych wśród pracowników. Dzięki temu będziemy mogli dbać o prawidłową organizację pracy z zachowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków. Stworzenie systemu, który pozwalałby pracodawcom otrzymać informacje o szczepieniu pracowników, to racjonalne rozwiązanie obowiązujące już np. we Francji" - czytamy.

"Brak przepisów umożliwiających pracodawcom weryfikację pracowników pod kątem szczepień przeciw COVID-19 naraża pozostałe osoby na zarażenie i uniemożliwia powstrzymanie epidemii. Problem ten był wielokrotnie podnoszony przez naszych reprezentantów na spotkaniach poświęconych ww. szczepieniom" - podkreślili przedstawiciele organizacji w liście, którzy apelują również o jak najszybsze wprowadzenie wymogu okazywania certyfikatów covidowych przy wchodzeniu do budynków użyteczności publicznej i miejsc gromadzenia się ludzi. 

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na lotnisku Pyrzowice. Katowice, 11 kwietnia 2021 Medycy do Morawieckiego: Nie potrafimy dłużej zachować zimnej krwi

Więcej o: