Ukraina. W Kijowie najwyższa liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii. Sytuacja jest "trudna"

W Kijowie zarejestrowano minionej doby najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19 - napisał 2 października portal Ukraińska Prawda. W mieście potwierdzono 1738 infekcji i 60 przypadków śmiertelnych. W stolicy Ukrainy są obecnie 24 644 aktywne zakażenia koronawirusem, co oznacza 831 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców - podkreśla portal, powołując się na dane ministerstwa ochrony zdrowia.

Od 1 listopada Kijów jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej, dla której przewidziano najostrzejsze restrykcje. Przy wejściu np. do lokali gastronomicznych, centrów handlowych, siłowni mają być sprawdzane certyfikaty covidowe. Zgodnie z zapowiedzią władz z transportu publicznego mogą korzystać tylko osoby z certyfikatem, a jego posiadanie wyrywkowo mogą sprawdzać policjanci. Ograniczenia nie dotyczą jednak osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Więcej informacji na temat pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Ukraina. W kijowskich szpitalach coraz mniej miejsc dla chorych na COVID-19

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w telewizji Ukraina 24, że lockdown w mieście będzie najpewniej trwał co najmniej miesiąc. Zaznaczył, że według ekspertów jeszcze nie osiągnięto szczytowych wskaźników zakażeń. Poinformował też, że zajętych jest 70 proc. łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 oraz 80 proc. miejsc z podłączeniem do tlenu.

- Na razie sytuacja jest trudna, ale stabilna, i jest pod kontrolą. Najważniejsze, by nie doszło do wybuchu liczby infekcji, kiedy chorych będzie więcej niż łóżek w szpitalach. To może doprowadzić do załamania się systemu opieki zdrowotnej - ostrzegł.

Zaznaczył, że 99 proc. hospitalizowanych, u których obserwowany jest ciężki przebieg choroby, to osoby niezaszczepione.

Na Ukrainie poprzedniej doby potwierdzono 19 455 nowych zakażeń koronawirusem, a 700 osób zmarło.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: