Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się szczepił? Niedzielski: Projekt na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zdrowia poinformowal, że ponownie uruchomiony zostanie szpital na Stadionie Narodowym.

Pytany na antenie Polsat News, w jakim miejscu pod względem pandemii będziemy za dwa tygodnie, szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, iż trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem zakażeń. - Na pewno przekroczymy barierę 10 tys. zakażeń, myślę, że to jest perspektywa około dwóch tygodni, kiedy ta średnia liczba będzie wynosiła właśnie 10 tys. - powiedział. Przyznał, że przyrost jest o wiele szybszy od tego, którego spodziewano się na początku września.

Zobacz wideo [Relacja z Glasgow] "Miałbym nadzieję, że Polska wreszcie ogłosi datę neutralności klimatycznej"

Weryfikacja szczepienia przez pracodawcę. Do Sejmu trafi projekt ustawy

Pytany, jaka będzie odpowiedź rządu, minister odpowiedział, że w zanadrzu jest "co najmniej jedno rozwiązanie", jakim jest projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Na uwagę, że projekt został napisany już dawno temu i "nic się z nim nie dzieje", minister odparł, że projekt "właśnie będzie kierowany na rząd". - Prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm - dodał.

Więcej wiadomości nt. koronawirusa i szczepień na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister wskazał, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje. - Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe - mówił Niedzielski. Tłumaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, ale "absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony".

DLOPO"Ani jednej więcej". Tłumy upamiętniły 30-latkę

Pytany, czy jest przekonany o możliwości zebrania większości głosów dla tej ustawy, szef MZ odparł, że jest to "bardzo trudne pytanie". - Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje - powiedział. Dodał, że ma deklaracje płynące z innych klubów parlamentarnych, że zagłosują za tym rozwiązaniem. "Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie" - powiedział.

Panel bezpieczników P6-1 z wyłączonym bezpiecznikiem C829, tak jak go znaleziono na początku badania samolotuAwaryjne lądowanie kapitana Wrony i wynik badań śledczych

Adam Niedzielski: Szpital na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony

Niedzielski mówił też o ponownym uruchomieniu szpitala na Stadionie Narodowym. - Mamy już przetrenowane procedury poszerzania bazy łóżkowej. (Szpital) na Stadionie Narodowym na pewno będzie w jakiejś perspektywie, wcale nie tak długiej, uruchomiony - odpowiedział szef resortu zdrowia. Jak dodał, nie jest jeszcze wyznaczona data, kiedy to nastąpi. Na uwagę, że mówiąc takie słowa automatycznie kasuje wszystkie imprezy, które są tam zaplanowane, odparł, że "są rzeczy ważniejsze".

Szpital na Stadionie Narodowym był pierwszym szpitalem tymczasowym budowanym w Polsce w czasie pandemii COVID-19, filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Pod koniec maja opuścił go ostatni pacjent. Szef KPRM Michał Dworczyk informował wówczas o zawieszeniu działalności szpitala. W sumie pomoc w szpitalu otrzymało ponad 1,8 tys. pacjentów.

---

autorki: Sonia Otfinowska, Natalia Kamińska (PAP)

Więcej o: