Koronawirus. W październiku wzrost o 100 tys. zakażeń. Gdzie powinna być strefa żółta i czerwona? [LISTA]

Z analiz Piotra Tarnowskiego, opartych na codziennych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w październiku liczba zakażeń była o 100 tys. wyższa, niż miesiąc wcześniej. Z obecnych danych wynika również, że w aż 70 powiatach w Polsce powinna obowiązywać strefa żółta lub czerwona.

Czwarta fala epidemii koronawirusa przyspiesza, o czym świadczą wysokie dzienne liczby zakażeń, zgonów czy hospitalizacji. Jak się okazuje, liczba infekcji SARS-CoV-2 była w październiku o 100 tys. wyższa, niż miesiąc wcześniej. Mimo tego rząd na razie nie wprowadza dodatkowych obostrzeń. Gdzie, przy obecnych danych, powinny obowiązywać strefy żółte i czerwone?

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Koronawirus w Polsce. Dane z października są najwyższe od kwietnia i maja

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce robi się nieciekawa. O przyspieszającej fali COVID-19 świadczyć może chociażby wzrost liczby zakażeń miesiąc do miesiąca. Jak widać to na wykresie udostępnionym przez analityka danych Piotra Tarnowskiego, w październiku 2021 roku jest o 100 tysięcy zakażeń i tysiąc zgonów więcej, niż we wrześniu.

Do 31 października stwierdzono w sumie 118 133 nowe zakażenia. Z powodu COVID-19 lub w wyniku współistnienia zakażenia koronawirusem z chorobami przewlekłymi zmarło 1 349 osób. Dla porównania, w całym wrześniu było 18 408 infekcji i 302 ofiary śmiertelne.

Październikowy wynik - pod względem liczby zakażeń - jest najwyższy od kwietnia, kiedy koronawirusa stwierdzono u 470 309 osób. Więcej ofiar niż w październiku było ostatnio w maju. Wówczas zmarło 6 260 osób.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Rekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Lockdown w Polsce. Które powiaty powinny być w strefie żółtej i czerwonej?

W październiku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził, że na posiedzeniu sztabu kryzysowego zaproponowane zostaną wytyczne do wprowadzenia obostrzeń w regionie. Zgodnie z zapowiedziami, strefa żółta miałaby być wprowadzona tam, gdzie średnia z 14 dni na 10 tys. mieszkańców wyniesie co najmniej 24 zakażenia. Strefa czerwona miałaby natomiast obowiązywać w miejscach, gdzie jest ponad 36 zakażeń na 10 tys. mieszkańców ze średniej 14-dniowej. Przypominamy, że w sierpniu 2021 roku liczby te wynosiły 12 dla strefy żółtej i 24 dla czerwonej.

Piotr Tarnowski przedstawił wykres stref czerwonych i żółtych na podstawie danych siedmiodniowych. Strefę czerwoną wyznaczył od ponad 48 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, a strefę żółtą od 24 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Jak przedstawia się lista powiatów, które powinny mieć wprowadzone dodatkowe obostrzenia?

Strefa żółta - lista 52 powiatów

 • województwo kujawsko-pomorskie - powiat radziejowski i Toruń.
 • województwo lubuskie - powiat wschowski.
 • województwo lubelskie - powiaty zamojski, biłgorajski, krasnostawski, janowski, kraśnicki, parczewski, radzyński, łukowski, rycki, oraz miasta Zamość.
 • województwo łódzkie - powiat zgierski i Łódź.
 • województwo mazowieckie - powiaty szydłowiecki, łosicki, siedlecki, garwoliński, otwocki, piaseczyński, grodzki, żyrardowski, warszawski zachodni, legionowski, wołomiński, sokołowski i ostrowski oraz miasta Warszawa i Radom.
 • województwo podlaskie - powiaty siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski, sokólski, moniecki, augustowski, ełcki i suwalski.
 • województwo podkarpackie - powiaty niżański i stalowowolski oraz Rzeszów.
 • województwo warmińsko-mazurskie - powiaty węgorzewski i ełcki oraz Elbląg.
 • województwo wielkopolskie - powiat grodziski.
 • województwo zachodniopomorskie - powiaty policki, goleniowski, świdwiński, białogardzki i kołobrzeski oraz miasta Szczecin i Koszalin.

Strefa czerwona - lista 18 powiatów

 • województwo lubelskie - powiaty puławski, łęczyński, świdnicki, lubelski, włodawski, lubartowski, opolski, bialski, chełmski oraz miasta Lublin i Biała Podlaska.
 • województwo podlaskie - powiaty białostocki, bielski, sejneński oraz miasta Białystok i Suwałki.
 • województwo mazowieckie - powiat zwoleński i miasto Siedlce.

Szpital / zdjęcie ilustracyjne Zaczyński: Praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione

Więcej o: