Czwarta fala COVID-19. Dr Zaczyński: Praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie są niezaszczepione

- Dziwi mnie, że społeczeństwo, które nie ma wiedzy medycznej, nie bierze przykładu z medyków, którzy są niemal w stu proc. zaszczepieni - powiedział dr Artur Zaczyński na antenie Polsat News. Lekarz podkreślił, że na oddziały covidowe w ciężkim stanie trafiają głównie osoby niezaszczepione.

Dr Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA wziął udział w programie "Gość Wydarzeń". Lekarz podczas rozmowy podkreślił, że "praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione". I dodał, że "najlepsze do walki z zachorowaniem jest właśnie szczepienie".

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce. Pacjenci leżący na oddziałach covidowych żałują, że się nie zaszczepili 

Wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA powiedział, że w oczach pacjentów leżących na oddziale covidowym widzi, żal z powodu niezaszczepienia się przeciwko COVID-19. - Dziwi mnie, że społeczeństwo, które nie ma wiedzy medycznej, nie bierze przykładu z medyków, którzy są niemal w stu proc. zaszczepieni - skomentował niechęć części rodaków do przyjęcia szczepienia dr Artur Zaczyński.

Lekarz przypomniał także, jak ważne jest zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych i dodał, że zakładanie maseczek to wyraz szacunku dla drugiej osoby. - Ta maska nas nie chroni, jeżeli ktoś z drugiej strony jej nie ma i będzie na nas oddziaływał - wyjaśnił.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują Polacy Manifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Policjanci wystawiają mandaty za brak maseczki 

W czwartek policjanci wystawili ponad dwa tysiące mandatów oraz cztery tysiące pouczeń za niezasłaniania nosa i ust maseczką. Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że w przypadkach, gdy osoby zapomniały nałożyć maseczkę, funkcjonariusze udzielali jej pouczenia. W sytuacji, gdy osoba nie miała przy sobie maseczki, otrzymywała mandat.

Adam Niedzielski Niedzielski apeluje: Nośmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno

Rzecznik podkreślił, że zakrywanie ust oraz nosa to wyraz solidarności. Dodatkowo w związku ze zbliżającym się świętem Ciarka przypomniał, że choć na cmentarzach nie ma obowiązku zakrywania twarzy maseczką, warto ją założyć z uwagi na dużą liczbą osób, która będzie przebywać w nekropoliach.  

Więcej o: